Keď je päťtisíc centrifúg málo. Ako blízko je Irán k jadrovej bombe?

Smrť generála Kásema Solejmáního má aj svoje jadrové dôsledky. Irán piateho januára podľa agentúry Mehr oznámil, že prestane dodržiavať aj posledné obmedzenia dané dohodou z roku 2015.

Konkrétne krajina prestane dodržiavať obmedzenie počtu centrifúg, ktoré môže naraz prevádzkovať, a jej jadrový program sa od tejto chvíle bude riadiť iba "technickými potrebami".

​Krajina neopúšťa dohodu úplne, pretože naďalej umožní to zrejme najdôležitejšie, pravidelné inšpekcie jadrových prevádzok medzinárodnými inšpektormi, ale rozhodne dáva najavo, že svoj jadrový program chce použiť minimálne ako diplomatickú zbraň. Ako ďaleko k bombe teda krajina vlastne je?

Uránová cesta

Najpoužívanejší postup výroby atómových zbraní spočíva vo využití plutónia získaného z jadrových reaktorov. Plutónium sa v prírode nevyskytuje, v reaktoroch vzniká pri ožarovaní materiálu paliva, z neho sa potom získa a separuje. Touto cestou však Irán v najbližšej dobe ťažko pôjde.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.