Let na Mars pre každého. NASA naň pozýva bežných smrteľníkov

Stačí sa zapísať na stránkach vesmírnej agentúry a meno bude zanesené na mikročip v novom marsovskom robotovi InSight. Ten by sa mal na púť k červenej planéte vydať v budúcom roku.

Aspoň virtuálne sa môžu na susednú planétu dostať päťročné deti i 99-roční seniori, láka NASA. Na webovej stránke https://mars.nasa.gov/syn/insight bude do 1. novembra možné uviesť meno a priezvisko, a to potom budúci rok v máji zamieri aj s robotom na Mars.

Prvý vlnu zápisov NASA spustila už v roku 2015, kedy sa nechalo ponukou NASA zlákať viac než 825.000 ľudí. InSight mal byť na Mars vyslaný pôvodne už v decembri 2015, ale kvôli technickým problémom bola misia odložená až na rok 2018.

Vďaka odkladom mohol byť pridaný ešte druhý mikročip, ktorý bude možné zaplniť menami ďalších pozemšťanov. Pokiaľ už teraz všetko pôjde podľa plánu, pristanú na Marse v novembri 2018.

"Mars napĺňa nadšením fanúšikov vesmírnych letov každého veku," povedal vedúci misie Bruce Banerdt. "Táto možnosť z nich urobí súčasť kozmickej lode, ktorá bude skúmať vnútro červenej planéty," dodal Banerdt.

Robot InSight bude plniť predovšetkým vedecké úlohy. Vedci si od neho sľubujú nové informácie o vzniku Marsu a nepriamo tiež Zeme. Súčasťou zariadenia bude seizmograf, ktorý má merať otrasy na planéte a sledovať dopady meteoritov. Okrem toho sa má InSight prevŕtať tak hlboko pod povrch Marsu, ako žiadny jeho predchodca.