Práca Hubbleovho vesmírneho teleskopu sa nedá ignorovať, ale s teleskopom Jamesa Webba, ktorého štart je naplánovaný v roku 2018 sa misia toho Hubblovho zmení. Zatiaľ čo Webb prevezme svoje povinnosti v oblasti zobrazovania hlbokých priestorov vesmíru, Hubble sa bude čoraz viac používať na vyhľadávanie exoplanét mimo našej slnečnej sústavy, ktoré obiehajú inú hviezdu ako je Slnko. Exoplanéty sú momentálne najhorúcejšími oblasťami výskumu v astronómii a hlavnou misiou hľadajúcou cudzie svety je Keplerov vesmírny teleskop. Po objavení 2 330 potvrdených exoplanét v malej oblasti Mliečnej dráhy boli Keplerove meracie zariadenia poškodené a teraz už jeho pohľad nie je taký presný. Naďalej však nájde exoplanéty v neočakávaných oblastiach vesmíru. Hubble nás možno nadchýnal veľkolepými zábermi, ale je to práve Kepler, ktorý vytvoril nové obsesie s hľadaním druhej Zeme.NASA
StoryEditor

NASA objavila dvadsať obývateľných planét

04.11.2017, 12:04
Autor:
ČTKČTK
Dvadsať ďalších planét, ktoré by ľudia mohli teoreticky osídliť, našiel tím vedcov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Ak sa ich domnienky potvrdia, zvýši sa počet planét mimo slnečnej sústavy, ktoré majú vhodnú veľkosť aj teplotu na to, aby na nich mohol existovať život, na zhruba päť desiatok, informoval server New Scientist.

Takzvané exoplanéty, teda planéty, ktoré obiehajú okolo inej hviezdy než okolo Slnka, sa podarilo objaviť pomocou teleskopu Kepler. Svoju činnosť prístroj pomenovaný po slávnom astronómovi začal v roku 2009 a jeho úlohou bolo od počiatku práve hľadanie exoplanét. Podľa vedcov ich sú prinajmenšom tisíce.

Teleskop Kepler sa rozbil v roku 2013, za štyri roky svojej činnosti pozoroval výsek galaxie s viac ako 150 000 hviezdami a nazbierané dáta vedci teraz analyzujú. Podľa serveru New Scientists je tak pravdepodobné, že výskumníci v budúcnosti počet obývateľných exoplanét ešte navýšia.

Jednou z najzaujímavejších z novej dvadsiatky objavených planét, ktoré sú podobné tej našej, je KOI-7923.01, uviedol Jeff Coughlin, vedúci tímu, ktorý vyhodnocuje dáta z teleskopu Kepler. Na rozdiel od Zeme je táto planéta kvôli väčšej vzdialenosti od svojej hviezdy o niečo chladnejšia, podľa Coughlina je ale stále dostatočne teplá na to, aby sa na nej udržala voda v kvapalnom skupenstve, čo je základný predpoklad pre udržanie života, ako ho poznáme.

"Ak by sme si mali vybrať a vyslať kozmickú loď na jednu z nich, potom by to nebol zlý výber," povedal o KOI-7923.01 Coughlin. Planéta má veľkosť približne 97 percent veľkosti Zeme a obehnúť jej hviezdu jej trvá 395 našich dní. Coughlin ale zdôraznil, že sú potrebné ďalšie pozorovania, aby sa potvrdili doterajšie domnienky. Kvôli poruche na Keplerovom teleskope sa totiž podarilo každú z dvadsiatky planét pozorovať len raz či dvakrát.

01 - Modified: 2024-04-23 12:03:29 - Feat.: - Title: Stal sa zázrak. NASA po piatich mesiacoch dostala od sondy Voyager zmysluplnú správu 02 - Modified: 2024-04-23 12:30:00 - Feat.: - Title: Konečne vieme, čo sa nachádza vo vnútri Mesiaca. Pomôže nám to lepšie pochopiť históriu celej slnečnej sústavy 03 - Modified: 2024-04-22 06:30:00 - Feat.: - Title: VIDEO Pes na Mesiaci či Marse už nemusí byť fikcia. NASA už trénuje prieskumného štvornohého miláčika 04 - Modified: 2024-04-19 12:00:00 - Feat.: - Title: NASA objavila baktérie odolné voči kozmickému žiareniu. Teraz ich chcú používať v produktoch, ktoré má doma každý 05 - Modified: 2024-04-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Uvidíme na oblohe druhý Mesiac? Príčinou môže byť neobvyklá hviezda
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. apríl 2024 22:07