Hawking predpovedal, koľko času ľudstvu zostáva

Počas videoprezentácie na Tencent Web Summite v Pekingu slávny kozmológ varoval, že stále rastúca ľudská populácia a jej rastúce energetické potreby by mohli spôsobiť, že Zem bude do roku 2600 neobývateľná. Hawking preto podľa Forbesu odporučil, aby sme sa spojili a "odvážne šli tam, kde nikto predtým nešiel."

Hawking tiež zdôraznil potenciál svojho 100-miliónového projektu s názvom Breakthrough Starshot, ktorého cieľom je vyvinúť miniatúrne plachtami vybavené sondy, ktoré sa môžu pomocou silných laserových lúčov zrýchliť na 20 percent rýchlosti svetla.

Tie by sa mohli dostať na Mars za menej ako hodinu a teoreticky letieť k najbližšej exoplanéte od Zeme. Tou je možno obyvateľná Proxima b, ktorá leží asi 4,2 svetelných rokov od nás v súhvezdí Kentaura.  Podľa Hawkinga a ďalších členov projektu by im mohla cesta zabrať len dvadsať rokov na rozdiel od súčasných vesmírnych lodí, ktoré by na to potrebovali približne tridsaťtisíc rokov.

 "Možno, že ak všetko pôjde dobre, niekedy po polovici storočia, budeme mať prvý obraz o ďalšej planéte, ktorá by mohla byť adeptom na existenciu života mimo Slnečnej sústavy," povedal na summite Pete Worden, bývalý riaditeľ NASA Ames Research Center.