NASA zverejnila nové zábery z vesmíru. Prezrite si búrky Jupitera či krátery Marsu

Fotografie boli zachytené orbiálnou sondou Juno, ktorá obieha okolo najväčšej planéty Slnečnej sústavy, 24. októbra počas deviateho tesného preletu okolo plynového giganta, uviedla NASA. Podobne úchvatné fotografie zverejnila skôr NASA aj z družice obiehajúce planétu Mars.

Na jednej zo snímok zhotovených sondou je v úžasných detailoch vidieť mnoho mrakov víriacich v obrovskej búrke na južnej pologuli plynného obra. Keď boli obrázky urobené, bola družica vo výške 33 115 km od "Šnúry perál" - jednej z ôsmich mohutných búrok na Jupiteri.

NASA minulý týždeň zverejnila surové dáta, ktoré sonda poslala. Umožnila tak ďalším vedcom, umelcom a fotografom vytvárať ohromujúce obrazy planéty.

​Snímky vyžadujú spracovanie, pretože ich sonda zaobstará červenými, zelenými, modrými a infračervenými filtrami, ktoré je potom potrebné kombinovať.

To znamená, že môžu byť úplne zmenené, akonáhle sú vytiahnuté do plnej farby. Fotografie zverejnené NASA boli do súčasnej podoby spracované vedcami Geraldom Eichstädtom a Seanom Doranom

Sonda Juno úspešne vstúpila na obežnú dráhu Jupitera v júli 2016, teda päť rokov po odlete zo Zeme. Družica úspešne ukončila vysoko rizikový manéver, ktorý ju spomalil, keď sa priblížila k planéte.

Manéver bol uskutočnený odpálením rakiet. Keby boli výpočty vedcov len trochu mylné, mohla družica v prepočte za 14 miliárd korún zmiznúť v nenávratne.

Sonda je vybavená kamerami, ale aj senzormi pre skúmanie magnetického poľa a atmosféry planéty.
Podobne úchvatné fotky zverejnila NASA aj v minulých rokoch z orbitálnej družice Reconnaissance, ktorá obieha okolo Marsu.