Lepšia ako Proxima b. Toto je nový kandidát na život mimo Zeme

Je to preto, že jej hviezda Proxima Centauri pravidelne zasahuje planétu smrteľným ultrafialovým svetlom a röntgenovými lúčmi, píše magazín Science.

Teraz astronómovia našli potenciálne pohostinnejšiu destináciu a nie je veľmi ďaleko. Použitím nástroja Európskeho južného observatória vedci s vysokou presnosťou zistili mierne kolísanie v pozícii hviezdy Ross 128, naznačujúcu obiehajúcu planétu. Oba Ross 128 (11 svetelných rokov od Zeme) a Proxima Centauri (4 svetelné roky od Zeme) sú červené trpaslíky.

Zdá sa, že Ross 128 je pokojnejšia a nevydáva žiarenie, ktoré by mohlo narušiť život na blízkej planéte. Objavená planéta Ross 128 b obieha svoju hviezdu za 9,9 dňa. Planéta, ktorá má podľa odhadov priemernú teplotu na povrchu medzi -60 stupňov Celzia a 20 stupňov Celzia, sa vyhýba tomu, aby sa smažila, pretože červené trpaslíky sú oveľa tmavšie ako naše vlastné slnko.

Blízkosť robí z Ross 128 b hlavného kandidáta v hľadaní mimozemského života. Na jej ďalšie objavovanie si však musíme počkať, kým v nadchádzajúcich rokoch neprídu na trh ďalšie citlivé nástroje a ďalekohľady.