Astronómovia objavili super-Zem a jej "súrodenca"

Potenciálne skalnatá exoplanéta K2-18b sa nachádza 111 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Leva. V roku 2015 ju objavili výskumníci pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu, píše server Space.

Tieto pozorovania odhalili, že K2-18b pravdepodobne obieha v obývateľnej zóne svoju hviezdu - teda v rozmedzí vzdialeností, kde by mohla na jej povrchu existovať kvapalná voda. Tím tiež zistil, že K2-18b je asi 2,2 krát väčšia ako naša planéta, takže je takzvanou "super-Zemou".

Tím astronómov študoval planétu pomocou prístroja HARPS inštalovaného na teleskope observatória La Silla v Čile. Údaje HARPS-u môžu pomôcť určiť hmotu mimozemských svetov, čo astronómom umožňuje vypočítať ich hustoty a urobiť závery o ich zložení. V tomto prípade poznatky HARPS naznačujú jednu z dvoch možností pre K2-18b. Je to buď skalnatá planéta s riedkou atmosférou ako Zem alebo vodný svet pokrytý škrupinou ľadu, uviedli členovia štúdie.

„S vesmírnym teleskopom Jamesa Webba môžeme skúmať atmosféru a zistiť, či je objemná, alebo ide o planétu vo vode," uviedol vedúci štúdie Ryan Cloutier

Očakávaný nástupca Hubbleovho vesmírneho teleskopu majú do vesmíru vypustiť na začiatku roka 2019. Astronómovia budú používať nový teleskop Jamesa Webba na veľa druhov pozorovaní od najstarších hviezd vesmíru a galaxií až po skenovanie atmosféry blízkych exoplanét kvôli potenciálnym známkam života.

"K2-18b je teraz jedným z najlepších cieľov pre štúdium atmosféry, je na vrchole nášho zoznamu," uviedol  spoluautor výskumu René Doyon. 

K2-18b obieha svoju hviezdu každých 33 dní. Študijný tím si však všimol ďalší signál v údajoch HARPS-u, ktoré sa opakovali každých deväť dní. Po vykonaní série analýz, aby sa ubezpečili, že tajomný signál nie je len hluk, výskumníci zistili, že našli novú planétu.

"Byť schopný merať hmotnosť a hustotu K2-18b je obrovská vec, ale objaviť novú exoplanétu bolo šťastie a rovnako vzrušujúce," povedal Cloutier.

Novonájdená K2-18c sa zdá byť super-Zemou ako jej súrodenec. Ale podobnosti môžu skončiť, bližšie obiehajúca K2-18c je pravdepodobne príliš horúca na to, aby bol na nej život, ako ho poznáme, povedali členovia študijného tímu.