Kapitán zo Star Treku letel v Bezosovej rakete, dostal sa na okraj vesmíru

Herec sa s spolu s ďašími troma pasažiermi vydal za hranice vesmíru so spoločnosťou Blue Origin Jeffa Bezosa. Nosná raketa s modulom odštartovala pred piatou hodinou zo západného Texasu a po odpojení sa od kapsule so štyrmi ľuďmi na palube pristála na plošine v púšti.   

Kapsula s cestovateľmi vystúpila do výšky 106 kilometrov. Za hranicu vesmíru sa všeobecne považuje výška 100 kilometrov nad povrchom Zeme. Potom sa jej otvorili padáky a o pár minút tiež bezpečne pristála na Zem. Celý let trval približne desať minút.

"Tento zážitok je niečo neuveriteľné," vyhlásil Shatner potom, čo ako druhý v poradí vystúpil z modulu po pristátí. "Nemôžem sa z toho dostať, nechcem ten pocit stratiť," povedal herec viditeľne dojatý z letu.

Vo veku 90 rokov sa stal najstarším človekom vo vesmíre. Na palube modulu spoločnosti Blue Origin sa pripojil k trom ďalším ľuďom.

Dvaja z nich boli platiaci zákazníci. Posledným z cestujúcich bol zamestnanec Blue Origin. Bol to druhý štart stroja tejto spoločnosti s posádkou.

​Jeff Bezos sa zúčastnil debutového letu v júli, ktorý bol výnimočný okrem iného aj tým, že zrazu prekonal rekordy najstaršieho aj najmladšieho človeka vo vesmíre. S Bezosom leteli jeho brat Mark a tiež 82-ročná priekopníčka letectva Wally Funková a 18-ročný Oliver Daemen.

"O vesmíre už som sa niečo napočúval. Využívam príležitosť, aby som sa o presvedčil na vlastné oči. Je to zázrak," uviedol Shatner vo vyhlásení.