Dlhoočakávaný štart: Muskova recyklovaná raketa nesie do vesmíru nezvyčajný náklad

Dôvodom štyroch odkladov štartu boli podľa agentúry AP potrebné dodatočné kontroly palubných systémov. Loď by mala zostať zakotvená na ISS približne mesiac.

Nosná raketa Falcon 9 s nákladnou loďou Dragon odštartovala zo základne na floridskom myse Canaveral. Išlo o prvý štart na tomto mieste od minuloročnej havárie, pri ktorej raketa Falcon explodovala. Plánovaný štart bol zároveň prvým využitím "recyklovaného" prvého stupňa rakety, ktorá sa už k ISS vydala tento rok v júni.

Manažér NASA pre medzinárodnú vesmírnu stanicu Kirk Shireman povedal, že riziko spustenia recyklovanej rakety je približne rovnaké ako pri úplne novej. 

"Je to stále nebezpečný obchod," povedal v pondelok novinárom. Napriek tomu, že najlepší raketoví experti z NASA vykonali rozsiahlu revíziu recyklovaného a starostlivo kontrolovaného posilňovača, nikdy neexistuje "nulové riziko," zdôraznil.

Na tomto videu môžete vidieť úspešný štart rakety:

SpaceX sa usiluje znížiť náklady na vypustenie rakety tým, že ušetrí svoje boostery a ďalšie komponenty a vypustí ich znovu. "Toto je začiatok rýchlej a spoľahlivej opätovnej použiteľnosti," povedala Jessica Jensenová, manažérka SpaceX. "Chceli by sme posielať tisíce ľudí do vesmíru, nielen desiatky, takže opätovná využiteľnosť je veľmi dôležitou súčasťou a sme nadšení, pretože dnešok je len o krok bližšie k tomuto cieľu."

Pivo na Mars?

Na palube modulu Dragon je podľa amerických médií kapsula so semenami sladovníckeho jačmeňa v držbe pivovaru Budweiser americkej spoločnosti Anheuser. Cieľom výskumu je údajne príprava výroby piva, ktoré by mohli astronauti v budúcnosti popíjať počas dlhého letu na Mars.

Podľa televízie CNN nie je o pozadí experimentu príliš veľa informácií. Televízia nevylučuje, že ide o reklamný ťah, pretože misiu financuje marketingové oddelenie pivovarníckeho koncernu.