Nastalo najdlhšie čiastočné zatmenie Mesiaca od roku 1440. Pozrite, ako vyzeralo

Čiastočné zatmenie Mesiaca na oblohe si tentoraz mohli vychutnať pozorovatelia hviezd v Severnej Amerike a severovýchodnom Rusku.

Podľa americkej vesmírnej agentúry NASA čiastočné zatmenie trvalo tri hodiny, 28 minút a 24 sekúnd a úplné zatmenie 6 hodín a 1 minútu, čo z neho robí najdlhšie čiastočné zatmenie za posledných 581 rokov.

​Časti Južnej Ameriky ho mohli zahliadnuť pri západe Mesiaca a časti východnej Ázie a Austrálie ho zase mohli vidieť pri jeho vychádzaní.

Začalo o 08:19 SEČ, kedy Mesiac začal vstupovať do tieňa Zeme. Vyvrcholilo o 10:03 SEČ, kedy bolo v tieni ponorených 99 percent splnu. Mesiac sa z tieňa dostal o 11:47 SEČ. 

Čiastočné zatmenie Mesiaca nastane, keď sa časť Mesiaca v splne dostane do tieňa Zeme. Pri maximálnom zatmení je zakrytý z 97 percent zemským tieňom a zvykne sa sfarbovať do sýtočervena.

Tmavosť sfarbenia ovplyvňuje okrem polohy Mesiaca aj znečistenie atmosféry, predovšetkým po silných meteorických rojach a sopečných erupciách môže byť Mesiac veľmi tmavý.

Na ďalšie podobne dlhé zatmenie Mesiaca si ľudia nebudú musieť počkať ďalších šesť storočí. Jeho úplné zatmenie nastane 22. novembra budúceho roka a potrvá tri hodiny a 40 minút.

"Čiastočné zatmenia nemusia byť také veľkolepé ako úplné zatmenia, kde je Mesiac úplne zakrytý zemským tieňom, ale vyskytujú sa častejšie," uviedla NASA vo vyhlásení. "A to znamená viac príležitostí byť svedkami malých zmien v našej slnečnej sústave, ktoré sa niekedy dejú priamo pred našimi očami."