Silná slnečná búrka môže uvrhnúť do tmy celé kontinenty, varuje vedkyňa

Slnko dáva a berie. Bez neho by život na Zemi nikdy nevznikol. Nebyť tejto žltej gule na oblohe, chýbal by kyslík z fotosyntézy a nevzniklo by poľnohospodárstvo.

Slnko produkuje takzvaný slnečný vietor, prúd častíc letiacich proti zemskému magnetickému poľu rýchlosťou zhruba 450 kilometrov za sekundu. Tieto častice sú pozorovateľné v oblasti pólov ako polárna žiara.

Z neškodného vetra sa však môže zrodiť silná búrka. Pre ľudstvo závislé od internetu to môže znamenať dlhodobé výpadky, varovala vedkyňa na konferencii o dátovej komunikácii Sigcomm 2021. Informoval o tom Technet.cz.

Prepojené kontinenty offline

Počas slnečnej erupcie sa z našej hviezdy uvoľní koronálna hmota. Prúd silne nabitých častíc mieriacich k Zemi následne vyvoláva v zemskej magnetosfére geomagnetickú búrku, pri ktorej môže dôjsť k skratu elektrickej siete a elektroniky.

Slnečné búrky sú zriedkavé. Podľa odbornej asistentky počítačových vied na Kalifornskej univerzite v Irvine Sangeethy Abdu Jyothiovej je každé desaťročie šanca na slnečnú búrku medzi 1,6 až 12 percentami.

Koronálne výtrysky hmoty mohli Zem zasiahnuť už v praveku. V nedávnej histórii však boli zaznamenané iba tri takéto udalosti.

Tou najznámejšou je Carringtonova udalosť z roku 1859. Geomagnetická búrka bola natoľko silná, že vzplanuli telegrafné drôty a polárna žiara bola viditeľná až v Kolumbii. Druhá nastala v roku 1921 a tretia, menšia búrka, v roku 1989. Vtedy zahalila do tmy celú kanadskú provinciu Québec.

V tých dobách ešte neexistoval internet a moderné elektrické siete. Dopady na globálny internet síce nie sú dostatočne preštudované, Abdu Jyothiová sa však vo svojej, v odbornom časopise zatiaľ nevydanej práci pokúsila určiť najviac zraniteľné body tejto infraštruktúry.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.