Nekontrolovateľné vesmírne laboratórium tento rok spadne na Zem

Laboratórium Tiangong-1 poslali Číňania na obežnú dráhu v roku 2011. Vážilo vyše 8,6 tony a jeho úlohou bolo overenie technológií pre čínsky výskumný program, píše Technet.cz.

Lenže v roku 2016 sa stanica vymkla kontrole. "Na základe našich výpočtov a analýzy väčšiny častí vesmírneho laboratória pri páde zhorí," vyhlásila vtedy predstaviteľka čínskeho vesmírneho programu Wu Pching.

A práve tento rok - pravdepodobne v marci - by laboratórium malo zhorieť v atmosfére. Podľa niektorých odhadov však zrejme nezhorí celé a väčšie úlomky môžu zasiahnuť zemský povrch.

Zatiaľ nie je jasné, kam presne teleso dopadne. Podľa sledovania americkej Sledovacej vesmírnej siete by mala stanica dopadnúť na Zem niekde medzi 43. rovnobežkami:

Z mapy je zrejmé, že pravdepodobnosť zásahu pevniny je celkom malá - väčšinu ohrozenej plochy tvoria oceány. Šanca na to, že dôjde k zasiahnutiu budovy či dokonca človeka, sa podľa odborníkov pohybujú okolo 1:10 000.

Paradoxne sú vesmírne trosky väčším problémom, kým sú ešte na obežnej dráhe - tam totiž môžu ohroziť aktívne družice. Každá ďalšia kolízia naviac dramaticky zvyšuje počet trosiek, ktoré je nutné sledovať a vyhýbať sa im.