Na vesmírnej stanici som za tri týždne vyrástol o deväť centimetrov, tvrdil kozmonaut. Skutočnosť je však iná

Kanai sa podľa svojich slov na želanie veliteľa premeral a zistil, že v skutočnosti vyrástol len o dva centimetre, informovala agentúra Reuters.

Astronauti môžu počas svojho pobytu na obežnej dráhe vyrásť o niekoľko percent, pretože v prostredí s mikrogravitáciou sa im uvoľňujú stavce a chrbtica sa predlžuje. Je to ale len dočasný efekt, niekoľko mesiacov po pristátí sa výška vráti do normálu.

Bežne vyrastú kozmonauti počas pobytu v kozme o dva až päť centimetrov. V utorok ale japonský člen posádky ISS na twitteri napísal, že má "veľkú novinu". "Merali sme si telesnú výšku a vyrástol som o celých deväť centimetrov!" uviedol. Zároveň vyjadril obavu, či sa zmestí na ceste späť na Zem do sedadla vesmírnej lode Sojuz, ktoré má limitovanú výšku.

Štyridsaťjedenročný Kanai, ktorý sa na polročnú výpravu do vesmíru vydal v polovici decembra, sa ale - zrejme aj s ohľadom na senzáciu, akú jeho nezvyčajne rýchly rast vyvolal na Zemi - neskôr znovu premeral. "Musím sa ospravedlniť za túto hroznú falošnú správu," napísal potom opäť na Twitteri, bez toho aby vysvetlil, ako pôvodne k dĺžke deväť centimetrov navyše dospel. "Zdá sa, že sa do Sojuzu vojdem, uľavilo sa mi," dodal ázijský kozmonaut.

Kanai je aj so svojou normálnou výškou 1,8 metra zhruba o desať centimetrov vyšší ako priemerný obyvateľ Japonska, poznamenala agentúra AFP.