Nové správy z červenej planéty: Tesne pod povrchom je obrovské množstvo ľadu

Na miestach naprieč stredom Marsu našli vedci vrstvy vodného ľadu, ktoré boli tesne pod povrchom červenej planéty. Objav prináša dôležité podrobnosti o geologickej histórii Marsu a môže to ovplyvniť to, ako by sa v budúcnosti mohli dostať ľudia na Marse k vode.

Vedci už dávno predpokladali, že rezervy vodného ľadu sú schované v podzemí Marsu. V roku 2002 misia NASA naskenovala planétu z obežnej dráhy a odhalila príznaky plytkého ľadového poľa vo vysokých zemepisných šírkach. V roku 2008 misia Phoenix vykopala vodný ľad v blízkosti severného pólu Marsu.

A koncom roka 2016 našli vedci pochovaný ľadový útes, ktorý má približne toľko vody ako najväčšie sladkovodné jazero na Zemi. Ale až do najnovšej štúdie publikovanej v magazíne Science, sa vedci snažili pochopiť rozsah a dostupnosť podpovrchových ľadových vrstiev na Marse.

Na ôsmich miestach erózia odhalila vrstvy hornín a ľadu. "Najskôr sa objavili pásy ľadu v rozmedzí 3 až 6 metrov pod zemou, čo podporuje názor, že stredné zemepisné šírky Marsu pred miliónmi rokov pravidelne zaznamenávali veľké sneženie, keď bol Mars naklonený na svojej osi pod strmším uhlom, ako je dnes," hovorí autor štúdie a geológ Colin Dundas.

"Ide o veľmi dôležité snímky, ktoré zachytávajú podpovrchový ľad," hovorí planetárny vedec Caltech Bethany Ehlmann, ktorý sa štúdie nezúčastnil. 

Ľudské misie na Marse by sa pravdepodobne spoliehali na ťažbu vody z miestneho prostredia, či už z  hydratovaných nerastov alebo z ľadových ložísk. Ľudia by potom vodu pili alebo by ju rozbili na vodík a kyslík, ktoré by potom mohli byť použité na výrobu dýchateľného vzduchu a metánu pre raketové palivo.

Ako ukazuje štúdia NASA z roku 2016, ľad môže priniesť viac vody ako minerály, ale ak prístup k ľadu vyžaduje kopanie cez 9 metrov horniny, potom bude ľadová ťažba príliš neefektívna. To sa však mení, ak sa vrstvy ľadu nachádzajú len vo vzdialenosti niekoľkých metrov od povrchu.

Tento objav by mohol ovplyvniť aj to, ako budúci astronauti, ktorí jedného dňa pristanú na Marse, vyriešia svoj smäd.