NASA je nadšená. Amatérsky astronaut našiel "zombie" satelit

Vojenský satelit Zuma, ktorý na začiatku januára do kozmu vyniesla raketa Falcon, je obostretý clonou utajenia. Nevie sa, na akej dráhe bude obiehať, ani k čomu presne bude slúžiť, ani či sa jeho vypustenie vôbec podarilo. Prinajmenšom prvú a poslednú otázku chcel zodpovedať amatérsky astronóm Scott Tilley, obsluhujúci rádiostanicu vhodnú pre zachytávanie signálov z družíc, píše Technet.

"Pri analýze dát zachytených 20. januára som si všimol krivky zodpovedajúce satelitu na vysokej obežnej dráhe na frekvencii 2270.905 MHz, bohužiaľ nie Zumy (...) To pri takých vyhľadávaniach nie je ojedinelé, takže som sa pustil do identifikácie zdroja," rozpráva na svojom blogu Scott Tilley.

Výsledok prekvapil nielen amatérskeho astronóma, ale aj vesmírnu agentúru NASA, ktorej nájdený satelit patrí (správa NASA z roku 2006 v PDF). Signál totiž vysiela družice Image, určená pre skúmanie magnetosféry vesmírnych telies. Tá sa totiž, po piatich rokoch prevádzky, pre poruchu náhle odmlčala v decembri 2005 a po poslednom pokuse o "reštart" v roku 2007 bola považovaná za stratenú.

Zdroj: Wikimedia Commons

​Čo presne spôsobilo "oživenie" satelitu, nie je celkom jasné. Zatiaľ sa nevie ani to, v akom je technickom stave. Ako je zrejmé aj z diskusie na prepojenom blogu, objav nadchol aj členov tímu NASA, ktorý na satelite Image pracoval, a ihneď sa s autorom objavu spojili.