Simulovanú misiu na Mars so slovenskou vedkyňou museli pre nehodu pozastaviť

"Nešlo o slovenskú marsonautku Michaelu Musilovú," informoval HNScience podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš. 

Podľa bezpečnostných protokolov zostali zvyšní členovia posádky na mieste incidentu a osemmesačná misia bola pozastavená až do skončenia inšpekcie a vyšetrovania, povedali vo vyhlásení predstavitelia univerzity na Hawaii v Manoe, ktorá prevádzkuje finančné prostriedky misie NASA. 

"Písala mi, že už je to v poriadku a po kratkom zhodnotení a vyšetrení by sa malo v misii pokračovať. Každopádne mali ťažký začiatok misie, prvé dni mali kvôli búrke veľký nedostatok energie a zároveň došlo aj k 20-hodinovému výpadku komunikácie s riadiacim strediskom," doplnil Kapuš.

Zranený člen posádky bol prijatý do Lekárskeho strediska Hilo, kde ho držaný niekoľko hodín na pozorovaní. Ďalšie lekárske informácie nemôžu byť poskytnuté bez povolenia člena posádky.

Hovorca univerzity na Hawaii Dan Meisenzahl v utorok pre server Space povedal, že si nie je istý, ako dlho bude trvať, kým sa misia opäť obnoví a viac informácií bude k dispozícii neskôr. "Je to po prvýkrát, že sa niečo také stalo," povedal Meisenzahl.