Český astronóm vyfotil Muskov automobil. Takto vyzerá na obežnej dráhe

Odfotiť elektromobil Elona Muska putujúci po obežnej dráhe sa podarilo českému astronómovi Martinovi Maškovi. Snímka nazvaná Tesla medzi hviezdami teraz získala ocenenie Česká astrofotografia mesiaca za február 2018, vyhlasované Českou astronomickou spoločnosťou.

Elektromobil vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon Heavy, ktorá odštartovala z floridského Mysu Canaveral 6. februára. Mašek ju zachytil o štyri dni neskôr. Zamieril na ňu robotický ďalekohľad FRAM, ktorý je súčasťou Observatória Pierra Augera v Argentíne. Observatórium sa venuje najmä výskumu vysokoenergetických častíc kozmického žiarenia.

Maškova snímka vznikla vďaka vzdialenému prístupu na teleskop v talianskom Bellatrix Astronomical Observatory.

​Podľa Pavla Rapavého, člena poroty súťaže o najlepšiu astrosnímku, bolo pozorovanie Tesly len akousi "čerešničkou na torte", ozvláštnením štandardného pozorovacieho programu.

Tesla bola v čase snímkovania pozorovateľná v súhvezdí Hydra, 1 056 400 kilometrov od Zeme. Mašek analyzoval jej svetelnú krivku a zo zmien jasnosti vypočítal rotáciu na štyri minúty a 45 sekúnd. Meranie bolo zaslané do strediska Minor Planet Center, ktoré zhromažďuje údaje o vzdialených satelitoch a spresňuje ich dráhu v Slnečnej sústave.

Teraz sa kabriolet Tesla Roadster rúti vesmírom ďalej. Ohrozuje ho radiácia, vákuum aj zrážka s asteroidom. Jeho osud je veľmi neistý.