Kabriolet zo SpaceX môže byť marťanskou "biohrozbou"

Ale okrem figuríny "Starman", ktorá sedí na sedadle vodiča, vozidlo pravdepodobne nesie aj užitočné zaťaženie, ktoré by mohlo spôsobiť problémy pre životné prostredie Marsu: pozemské mikróby, píše server Space.

Kozmické lode, ktoré majú pristáť na iných planétach, sú zvyčajne regulované úradom NASA, ktorý zabezpečuje, že všetky povrchy vesmírnych lodí sú bez baktérií, keď opúšťajú Zem. Avšak, keďže Roadster nebol určený na pristátie na Marse, nebol pred vypustením čistený. Auto má tak pravdepodobne na sebe baktérie, možno najväčšiu zbierku mikróbov, ktoré sa kedy dostanú do vesmíru zo Zeme, uviedli odborníci na Purdue University v Indiane vo vyhlásení.

"Ak existuje domorodá biota v Marse, existuje riziko, že bude kontaminovaná pozemským životom. Dokonca aj vtedy, keď technici ožarovali vonkajšiu časť vozidla, aby zabili mikróby, motor by mohol byť stále kontaminovaný, pretože motory automobilov nie sú namontované v sterilnom prostredí," uviedol vo vyhlásení Jay Melosh, profesor atmosférických a planetárnych vied na univerzite v Purdue. 

Neboli by však nepriaznivé podmienky vo vesmíre, ako extrémne teploty, nefiltrované slnečné žiarenie a nízky tlak schopné jednoducho zničiť akékoľvek baktérie na Roadsteri? "Nie nevyhnutne," povedala Alina Alexeenko, profesorka letectva a astronautiky v Purdue.

Techniky používané v laboratóriu na lyofilizáciu živých baktérií využívajú podmienky podobné tým, ktoré sa mikróby stretávajú vo vesmíre, čo znamená, že akékoľvek pozemské mikróby, ktoré jazdia na Tesle, môžu zažiť len pozastavenie svojich normálnych funkcií, až kým nedosiahnu priaznivejšie prostredie.

Preprava pozemských mikróbov na inú planétu by mohla byť základňou pre mikrobiálne bojisko, v ktorom baktérie Zeme zaujmú pôvodné baktérie a premôžu ich, varovali vedci. "Záťaž baktérií na Tesle by mohla byť považovaná za biologickú hrozbu alebo záložnú kópiu života na Zemi," dodala Alexeenko.

Kolízny kurz? Nie tak celkom
Avšak súčasný kurz Roadsteru nepredpokladá kolíziu s červenou planétou.

Roadsterova obežná dráha sleduje eliptickú dráhu okolo Slnka a očakáva sa, že automobil sa bude pretínať s obežnou dráhou Marsu po prvýkrát v júli, od vzdialenosti približne 110 miliónov kilometrov, hlásil Space.com. Muskovo auto dosiahne svoju najbližšiu pozíciu k Marsu v októbri 2020, prechádzajúcej vo vzdialenosti asi 7 miliónov kilometrov.

To ešte stále nie je dostatočne blízko k tomu, aby ho gravitácia Marsu pritiahla - čím je nepravdepodobné, že Roadster na ňom pristane - ale nepredvídateľné faktory v priebehu času môžu stále ovplyvniť rýchlosť a dráhu vozidla. Potom je tiež pravdepodobné, že radiácia zničí automobil do jedného roka.