Päť vecí, ktoré sme sa naučili od Stephena Hawkinga

Tu je len niekoľko ohromujúcich objavov profesora Stephena Hawkinga počas jeho hviezdnej 50-ročnej kariéry, píše portál ABC. Svetoznámy vedec zomrel v stredu vo veku 76 rokov.

Vesmír sa začal ako singularita

Prvý veľký objav profesora Hawkinga sa zaoberal prvými okamihmi vesmíru. Teória veľkého tresku, o tom že vesmír začal ako malý bod, ktorý sa rozšíril a stále rozširuje, je dnes široko akceptovaná. Ale v šesťdesiatych rokoch to tak nebolo.

Ako mladý výskumník v Cambridgi začal premýšľať o probléme z pohľadu Einsteinovej teórie všeobecnej teórie relativity. S matematikom Rogerom Penroseom publikoval v roku 1970 prácu, ktorá ukázala, že teória veľkého tresku musí byť pravdivá.

Čierne diery nie sú úplne čierne

Väčšina práce profesora Hawkinga sa však vzťahuje na čierne diery, kde je gravitácia taká intenzívna, že nič, ani svetlo, nemôže uniknúť. Horizont udalosti čiernej diery je hranica, v ktorej by častice museli cestovať rýchlejšie ako rýchlosť svetla, aby unikli.

Ale čo keď čierne diery vysielajú trochu žiarenia? Zadajte kvantovú teóriu. Prázdny vesmír nie je prázdny, dvojice častíc, jedna hmota a jedna antihmota, sa neustále spontánne objavujú. Rýchlo sa navzájom zničia, tak rýchlo, že sa nedajú rozpoznať.

Hawking si myslel, že ak sa tieto páry častíc objavia vedľa čiernej diery, jedna častica by mohla spadnúť do horizontu udalostí čiernej diery. Druhá by sa odrazila do vesmíru. Toto malé množstvo energie sa nazýva Hawkingové žiarenie.

A keby bola častica antihmoty prisatá do čiernej diery, celková energia čiernej diery by klesla a tak aj jej masa. Potom, po dlhom čase, oveľa dlhšom ako vek vesmíru, čierne diery ukončia svoj život v explózii.

Profesor Hawking vo svojom príspevku z roku 1974 napísal: "Toto je podľa astronomických noriem pomerne malá explózia, ale je to približne jeden milión jednej megatony vodíkových bômb."

Možno nie sú žiadne čierne diery

Hawking vydal v roku 2014 prácu, že namiesto horizontu udalostí je čierna diera obklopená "zjavným horizontom". Zjavný horizont by dočasne udržal energiu a hmotu predtým, ako by ju vyplavil späť do vesmíru.

Dospel k záveru: "Neprítomnosť horizontov udalostí znamená, že nie sú žiadne čierne diery, v zmysle režimov, z ktorých svetlo nemôže uniknúť do nekonečna."

Čierne diery ukladajú informáciu - ako hologram
Čo sa stane so všetkými fyzickou "informáciou" prehltnutou čiernou dierou? Všeobecná relativita uvádza, že by mala byť zničená, ale kvantová mechanika hovorí opak. Profesor Hawking sa zaoberal touto otázkou v roku 2015.
Jeho myšlienka bola, že informácia, ktorá prejde po horizonte udalostí, vlastne nezvládne celú cestu do čiernej diery. Namiesto toho, aby bola navždy stratená, informácia je zakódovaná v dvojrozmernom holograme priamo na povrchu horizontu udalostí čiernej diery.

Kde sú cestovatelia v čase?

Najslávnejší vedec našej doby raz vyhlásil, že zhromaždil experimentálne dôkazy, o tom že cestovanie v čase nie je možné. Ako to urobil? V roku 2009 usporiadal večierok pre cestovateľov v čase. Obklopený fľašami šampanského a taniermi predjedál Hawking čakal a čakal, ale nikto sa neobjavil. Pozvanie im totiž poslal, až keď sa večierok skončil. "Sedel som tam dlho, ale nikto neprišiel," nezaprel svoj zmysel pre humor Hawking.