V púšti našli diamanty zo stratenej planéty. Na Zem ich priniesol meteorit

Tieto kolízie by vytvorili nespočetné fragmenty kozmických úlomkov, z ktorých niektoré obiehali okolo Slnka ako asteroidy bohaté na uhlík.

Nová analýza pozostatkov jedného takého asteroidu, ktorý sa rozpadol v našej atmosfére a spadol na Zem, podporuje myšlienku, že sú v skutočnosti zvyšky jednej zo stratených planét našej slnečnej sústavy. Niektoré z nich mohli mať veľkosť Merkúra alebo väčšiu, píše Science.

Meteority Almahata Sitta, niekoľko stoviek kamienkových úlomkov, ktoré v roku 2008 pršali na sudánsku Núbijskú púšť, zahŕňali množstvo hrubozrnných fragmentov bohatých na uhlík známych ako ureility. Vnútri boli malé diamanty, ktoré pravdepodobne merali až 100 mikrometrov, keď sa pôvodne vytvorili. To je aspoň 100-krát väčšie ako nanodiamanty, ktoré vznikajú pri kolíziách planetárnych objektov a sú oveľa väčšie ako diamanty, ktoré sa vytvárajú kondenzáciou z uhlíkovej pary vo vnútri oblakov medziplanetárneho plynu a prachu. 

A aká veľká mohla byť taká planéta? Malé bubliny sulfidov bohatých na železo vo vnútri týchto diamantov  poskytujú kľúčové stopy. Pretože sa minerály mohli vytvoriť iba pri tlakoch asi 200-násobku tlaku zemskej atmosféry na hladine mora, diamanty by sa vytvorili v blízkosti stredu protoplanéty Merkúra alebo väčšej veľkosti. Inou alternatívou je, že sa mohli vytvoriť mimo jadra na kov bohatého telesa veľkosti Marsu alebo väčšieho.