Tragický príbeh prvej vesmírnej obete. Komarov sa obetoval za Gagarina

Pilotom bol Vladimir Komarov, veterán vesmírnej misie Voskhod 1 v roku 1964, bývalý sovietsky skúšobný pilot vzdušných síl a jeden z najstarších, najskúsenejších a najvzdelanejších mužov v ruskom vesmírnom programe, informoval Daily Telegraph.

Komarov odštartoval do vesmíru 23. apríla 1967, ale misia bola sužovaná problémami. Nevrátil sa na zem živý, stal sa prvým mužom, ktorý zomrel v kozmickom lete. Hovorilo sa, že jeho výkriky boli zaznamenané, keď jeho loď klesla späť na zem.

Narodil sa ako Vladimir Michailovič Komarov 16. marca 1927 v Moskve. V roku 1942 nastúpil do 1. Moskovskej špeciálnej leteckej sily, kde v roku 1945 vyštudoval s vyznamenaním ako pilot.

V roku 1950 pôsobil ako stíhací pilot v Groznom, po presune na Ukrajinu sa v roku 1954 vrátil do Moskvy, kde študoval inžinierstvo na leteckej inžinierskej akadémii. Absolvoval ju v roku 1959, keď pracoval ako skúšobný pilot na ministerstve obrany.

Čoskoro ho pozvali, aby sa zúčastnil sovietskeho vesmírneho programu, kde bol v marci 1960 vybraný ako jeden z prvých kozmonautov. Vo veku 33 rokov bol starší ako všetci ostatní kozmonauti, ktorí ho nazývali  "profesorom", keďže im pomáhal so svojimi štúdiami. Jeho najväčším priateľom bol Jurij Gagarin, ktorý sa v roku 1961 stal prvým človekom vo vesmíre.

Komarov prvýkrát letel do vesmíru v októbri 1964 ako veliteľ Voskoda 1, prvej vesmírnej misie s viac ako jedným členom posádky. V roku 1967 bol Komarov vybraný aj pre misiu Sojuz 1, ktorá mala testovať novú technológiu. Ale bola to príliš ambiciózna misia, keďže prvý test Sojuzu skončil s loďou padajúcou z vesmíru.

Komarov aj Gagarin, ktorý bol jeho náhradníkom, vyjadrili obavy z toho, ako je Sojuz pripravený na misie s ľudskou posádkou. Tvrdilo sa však, že po dvojročnej prestávke sa uplatnil politický tlak na nové misie s posádkou, pretože Sovieti chceli urobiť niečo pôsobivé na 50. výročie ruskej revolúcie v roku 1917. Ďalší neoverený príbeh tvrdí, že Komarov si myslel, že misia môže byť smrteľná, ale trval na tom, že pôjde namiesto Gagarina, pretože bol jeho blízky priateľ a obľúbený hrdina.

Sojuz 1 odštartoval 23. apríla 1967. Ale veci rýchlo zlyhali, solárny panel, ktorý sa nepodarilo rozmiestniť, rovnako ako aj záložnú anténu, bránili senzoru nevyhnutnému na ovládanie lode.

Plány na spustenie dokovacej lode sa zrušili, keďže riadiace stredisko sa sústredilo na úlohu priviesť Komarova späť na zem. 

Bez kontroly bol však jeho návrat príliš rýchly, padáky sa nepodarilo správne otvoriť a Komarov zahynul  deň po štarte, keď loď dopadla na zem. Mal štátny pohreb s jeho spálenými pozostatkami vystavenými v otvorenej rakve.

Jeho priateľ Gagarin zomrel o necelý rok neskôr pri havárii lietadla.