Evolúcia rakiet SpaceX. Pozrite, ako sa naučili pristávať

K zmene termínu pristúpila SpaceX potom, čo automatický systém zastaviť štartovaciu sekvenciu minútu pred zážihom motorov.

Dôvod zastavenia odpočtu známy nie je, stalo sa tak ale potom, čo riadenie štartu prevzal automatický systém. Náklad i raketa sú podľa vyjadrenia SpaceX v poriadku. Presný čas dnešného štartu nebol určený, štartovacie okno sa ale otvorí o 16:14 miestneho času (22:14 SELČ). Prvý stupeň rakety sa po vyhorení odpojí a pristane na plošine Of Course I Still Love You v Atlantiku.

Pokus o pristátie Falconu 9 počas misie CRS-5 v januári 2015: 

Záverečná verzia Falcon 9, označovaná ako Block 5, sľubuje rozšírené možnosti opätovného využívania prvých raketových stupňov. SpaceX už pri staršej verzii rakety úspešne vyskúšala opätovné použitie prvého stupňa, ten však spoločnosť dosiaľ nikdy nepoužila pre let do kozmu viac ako dvakrát.

Životný cyklus je vo variante Block 5 predpokladaný na sto štartov. SpaceX navyše k verzii Block 5 uvádza, že prvý stupeň bude na opätovné použitie pripravený do 48 hodín od predchádzajúceho letu a že rozsiahlejšia oprava prvého nosného stupňa bude vyžadovaná vždy až po desiatich štartoch.

Pokus o pristátie Falconu 9 počas misie CRS-6 v apríli 2015: 

Block 5 oproti predchádzajúcej verzii prináša rad ďalších vylepšení, okrem iného zvýšenie ťahu motorov, nové titánové roštové kormidlá či nové pristávacie nohy, ktoré sa po dosadnutí opäť zatiahnu, takže sa nebudú musieť odmontovávať ako doteraz. Túto verziu rakety chce SpaceX tiež používať pre lety s ľudskou posádkou, prvý by sa mohol uskutočniť ešte tento rok.

Prvé úspešné pristátie v histórii SpaceX:

SpaceX vznikla v roku 2002, keď jej zakladateľ Elon Musk urobil prvé kroky v jeho veľkej ambícii vyslať misiu na Mars. 

V našej galérii si môžete pozrieť, ako sa vyvíjali rakety a kozmické lode firmy SpaceX a čo firma chystá v blízkej budúcnosti: