Asteroid prináša nové dôkazy o záhadnej Deviatej planéte

Obrovská planéta obsahujúca desaťnásobok hmotnosti Zeme by mohla vysvetliť nezvyčajnú obežnú dráhu asteroidu. Ak by sa našiel, obrovský svet by predstavoval prvý objav planéty v našej slnečnej sústave od Pluta v roku 1930 a predtým Neptúnu v roku 1846. 

Asteroid sa nazýva 2015 BP519. Objavili ho pred tromi rokmi. Odvtedy ho skupina astronómov pod vedením Juliette Beckerovej z University of Michigan sledovala.

Teraz uzatvárajú, že vesmírna hornina nasleduje mimoriadne neobvyklú obežnú dráhu, ktorú možno najľahšie vysvetliť tak, že ju tam pritiahla gravitácia veľkej a doteraz nevidenej planéty, píše Guardian.

Zvláštnosťou je, že je obežná dráha asteroidu je naklonená k obežným dráham Zeme, ostatným planétam a väčšine asteroidov o 54 stupňov. Ak predpokladáme, že sa sformoval v rovnakej rovine ako ostatní členovia slnečnej sústavy, jeho naklonenie si vyžaduje veľky gravitačný ťah.

Beckerová s kolegami vykonali počítačové simulácie. Len čo dali do svojich modelov vzdialenú planétu, jej gravitácia urobila obežnú dráhu 2015 BP519 pochopiteľnou, povedal výskumník časopisu Quanta.

Myšlienka neobjavenej planéty za hranicou Neptúnu sa stala populárnou v astronomických kruhoch od roku 2014. A astronómovia Chadwick A Trujillo a Scott S Sheppard si vtedy všimli, že niektoré objekty vo vonkajšej slnečnej sústave boli umiestnené na miesto pomocou gravitácie nejakého veľkého objektu. Naznačili, že by to mohla spôsobiť planéta asi dva až pätnásťnásobku hmotnosti Zeme.

V roku 2016 sa astronómovia Konstantin Batygin a Michael E Brown pozreli na iné vzdialené objekty a dospeli k podobným záverom. Naznačili, že ide o planétu okolo hmotnosti desiatich Zemí a vypočítali možnú obežnú dráhu. Ide o túto hypotetickú planétu, známu ako Deviata planéta, ktorú použila Beckerová vo svojej analýze.

Hoci dôkazy ešte nemožno považovať za definitívne, ľahkosť, s akou objavený asteroid spadá do scenára Deviatej planéty, je určite presvedčivá.

Ale aj keď tam naozaj je, jej nájdenie bude veľmi ťažké. Mohla by byť stokrát ďalej od Slnka ako je Zem, a to by ju robilo neuveriteľne slabou, pretože by nevysielala žiadne vlastné svetlo.