Odhalili jedinečný záber. Takto vzniká planéta

Planéta, ktorá je horúcejšia než ktorákoľvek iná v našej slnečnej sústave, podporuje to, čomu astronómovia už dlho verili. Takéto telá sa zrodia z diskov plynu a prachu, ktoré sa spájajú okolo mladých hviezd.

"Po desaťročiach špekulácií je pekné konečne vidieť takúto jednu," hovorí astronóm Kevin Heng z univerzity Bern vo Švajčiarsku, ktorý sa štúdie nezúčastnil.

Za tento objav má zásluhu astronóm Miriam Keppler z Max Planck Institute for Astronomy v nemeckom Heidelbergu. Od roku 2015 jeho tím pravidelne skúmal stovky mladých hviezd kvôli exoplanétam pomocou zobrazovacieho prístroja s názvom SPHERE pripojený k teleskopu európskeho južného observatória v Čile. Jednou z týchto hviezd bola PDS 70, 10-milión rokov stará trpasličia hviezda vzdialená asi 370 svetelných rokov od Zeme.

V roku 2016 sa tím opäť pozrel na pozorovania PDS 70 z roku 2015. Po ďalšom spracovaní údajov zaznamenali v blízkosti hviezdy náznaky jasného bodu svetla v medzere na disku. "To je sen každého astronóma, ktorý hľadá planéty," hovorí člen tímu André Müller. Planéta, nazvaná PDS 70b, zostala viditeľná v tak širokom spektre vlnových dĺžok svetla, že tím je presvedčený, že to nie je ilúzia.

"Je to veľmi zaujímavý a dosť presvedčivý výsledok - solídna detekcia," hovorí Bruce Macintosh zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii. Macintosh hovorí, že predtým boli predbežné detekcie veľmi mladých planét, ale táto vyniká. 

Samostatná skupina pod vedením Müllera odhadovala veľkosť, hmotnosť, teplotu a obežnú dráhu planéty. Predpovedá, že PDS 70b je niekoľkonásobne masívnejšia ako Jupiter, s oblačnou atmosférou, ktorá dosahuje teploty okolo 1000 ° C, a to aj napriek tomu, že obieha okolo svojej hviezdy približne na rovnakej vzdialenosti ako Slnko od Uránu. Schopnosť robiť takéto predpovede podľa Müllera otvára novú kapitolu vo vedách o formácii planéty. Detekcia PDS 70b je prísľubom na objasnení, ako sa tvoria a vyvíjajú planéty.