Mliečna cesta je plná toxickej a lepkavej mastnoty

Medzi prachom, sadzami a elektromagnetickým žiarením je v Mliečnej ceste aj toxická mastnota. Ide vlastne o olejovú formu uhlíka viazaného na vodík nazývaného alifatický uhlík. Je jedným z niekoľkých druhov uhlíka uniknutého do prázdneho vesmíru žiarením hviezd a môže byť jednou z kľúčových zložiek tvorby nových hviezd a planét.

Koľko presne mastnoty tam je? Vedci to nevedeli s istotou, ale nová štúdia v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society navrhuje odpoveď. Ide o dosť mastnoty na to, aby zašpinila čelné sklo na vesmírnej lodi.

Podľa tímu astronómov z University of New South Wales (UNSW) v Austrálii a univerzity Ege v Turecku môže byť päťkrát viac vesmírneho tuku, ktorý preniká cez Mliečnu dráhu, než uvádzali predchádzajúce odhady. Vytvorením vesmírneho mastného zástupcu v laboratóriu a porovnaním jeho zloženia s predchádzajúcimi pozorovaniami galaxie, výskumníci zistili, že v našej galaxii môže byť okolo 11 miliárd biliónov miliárd ton molekúl uhlíka - ekvivalent balení masla 40 biliónov biliónov biliónov balení masla.

Túto vesmírnu mastnotu ste si však podľa šéfredaktora časopisu nechceli rozmazať na kúsok toastu. "Je to špinavé, pravdepodobne toxické a vzniká len v prostredí medzihviezdneho priestoru - a v našom laboratóriu," povedal Tim Schmidt. 

Výskumníci zistili, že na každých 1 milión atómov vodíka je približne 100 atómov vesmírnej mastnoty, čo predstavuje množstvo medzi štvrtinou a polovicou medzihviezdneho uhlíka v galaxii. Táto znalosť by mohla vedcom pomôcť lepšie pochopiť celú našu galaxiu.

Uhlík sa považuje za základný stavebný kameň života, takže vedomosť, koľko uhlíka je k dispozícii v rôznych formách v medzihviezdnom prostredí, by mohla poskytnúť vedcom stopu o pravdepodobnosti, že by sa mohli vytvoriť, alebo sa už vytvorili, iné životne dôležité slnečné sústavy v Mliečnej ceste.

Päť faktov o mliečnej dráhe: