Medzi Saturnom a jeho najzvláštnejším mesiacom znie strašidelná hudba

Keď Cassini prešla medzi Saturnom a jeho šiestym najväčším mesiacom Enceladusom, zaznamenala po prvýkrát vibračnú plazmu, ktorá prechádzala z plynového obra na malý ľadový svet. To plazmové kmitanie sa veľmi podobalo vibráciám vo vzduchu, ktoré počujeme ako zvuk, takže vedci premenili plazmový záznam na zvukový súbor, ktorý vytvoril počúvateľnú verziu Saturnovej piesne.

Výskumníci už z predchádzajúcich pozorovaní Cassini vedeli, že Enceladus ťažko vytrhol magnetické polia okolo Saturnu svojim vlastným magnetizmom a rozptýlenými výparmi.

Enceladus pod mrazenou kôrou skrýva tajomný teplý oceán, ktorý niekedy vypúšťa oblaky pary a organických molekúl do priestoru okolo Saturnu, ktorý (okrem toho, že je výstredným náznakom podmienok, ktoré môžu viesť k životu) sa zahráva s elektrickými energiami okolo prstencovitej planéty.

Toto pozorovanie Cassini, ktoré sa uskutočnilo v posledných fázach sondy, je prvým záznamom, ktorý ukazuje, že keď Enceladus vysiela svoje bzučiace impulzy energie do ionosféry Saturnu, jeho masívna materská planéta spieva, píše Space.com.

Môžete si to vypočuť vo videu:

Výskumníci túto pieseň nazývajú "polárny šum", pretože je tvorený rovnakými látkami (plazmou), ktoré ľudia niekedy vidia ako polárne žiary nad zemou. Plazma, vysoko elektricky vodivý stav hmoty, ktorá je v niektorých ohľadoch podobná plynu, môže v sebe niesť vlny. A tie vlny sa dostali od Saturnu k Enceladusu.

Ak ste by prešli medzi Saturnom a Enceladom, tento strašidelný zvuk by ste nepočuli. Vlny nie sú počuteľné. Výskumníci preto zmenili vlny na zvuk, v podobnom procese ako vaše rádio konvertuje elektromagnetické vlny na zvuk. Výskumníci potom zrýchlili záznam zo 16-minútových nahrávok Cassini, ktoré sa uskutočnili 2. septembra 2017, na 28,5 sekundy.