Táto planéta je taká horúca, že jej atmosféra sa „varí“

Planétu KELT-9b podobnú Jupiteru prvýkrát objavili v roku 2017 na obežnej dráhe okolo extrémne horúcej hviezdy KELT-9. Pri teplotách až 9.726 stupňov Celzia je táto hviezda väčšia a teplejšia ako Slnko, tvrdí Max Planck Institute for Astronomy v nemeckom Heidelbergu.

KELT-9b sa nachádza neuveriteľne blízko svojej horúcej hostiteľskej hviezdy a obehne ju za 1,5 zemského dňa. Výsledkom je, že tá istá strana je vždy pred hviezdou - a jej "dni" môžu dosiahnuť teploty až do 4300 stupňov Celzia, píše server Space

"Táto planéta mi pripomína mýtického Ikara, ktorý sa veľmi priblížil k slnku a zrútil sa," uviedol vo svojom vyhlásení Thomas Henning, spoluautor štúdie a riaditeľ Max Planck Institute for Astronomy. "Tejto planéte to nehrozí, ale určite stratí podstatnú časť seba, a to atmosféru."

KELT-9b sa považuje za exoplanétu, ktorá má takmer trikrát takú hmotnosť ako Jupiter a takmer jeho dvojnásobný priemer. Pomocou prístroja CARMENES v observatóriu Calar Alto v Španielsku nová štúdia zistila, že KELT-9b má prekvapujúco veľkú vodíkovú atmosféru.

To naznačuje, že hostiteľská hviezda planéty nielen ohrieva jej vodíkovú atmosféru, ale pomocou svojej gravitácie tiež vyťahuje vodík na seba. Na základe veľkosti rozšírenej atmosféry planéty výskumníci odhadujú, že planéta stráca viac ako 100 000 ton vodíka za sekundu.