Dnes bude najdlhšie zatmenie Mesiaca v storočí. A Mars bude žiariť

Jednou z nich je zatmenie Mesiaca, ktoré bude výnimočné svojou dĺžkou. Potrvá totiž až 104 minút, čím bude najdlhšie v tomto storočí.     

​Ovplyvňujú to dva faktory. „Mesiac bude prechádzať najširšou časťou zemského tieňa v blízkosti jeho stredu a zároveň bude blízko odzemia svojej eliptickej dráhy, kedy má vzhľadom ku Zemi najmenšiu orbitálnu rýchlosť. Odzemie alebo apogeum je bod dráhy telesa obiehajúceho okolo Zeme, ktorý je od jej stredu najvzdialenejší,“ vysvetlil Július Koza z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Čiastočné zatmenie Mesiaca začne o 20:24. V tom čase ešte bude obloha pomerne jasná. Úplné zatmenie začne o 21:30 a skončí o 23:13. Čiastočné zatmenie sa skončí v sobotu 28. júla 19 minút po polnoci. Mesiac vystúpi úplne z polotieňa Zeme v sobotu o 01:29. (Pozn.: uvedené časové údaje sa vzťahujú na polohu Banskej Bystrice. Pre ostatné miesta Slovenska sa líšia o pár minút.)

Zatmenie bude podľa Kozu pozorovateľné z celého územia Slovenska a čo sa týka kontinentov, tak z Európy, Ázie, Afriky, Južnej Ameriky a Austrálie. Samozrejme za priaznivého počasia.

​Na dátum tohto úkazu zhodou okolností pripadá aj veľká opozícia Marsu so Slnkom, čo je okamih, keď sa planéta nachádza na oblohe presne na opačnej strane ako centrálna hviezda našej slnečnej sústavy. Pri nej bude Mars najjasnejší za posledných 15 rokov. Len o 4 dni neskôr, 31. júla o 10:00 LSEČ, bude červená planéta od roku 2003 najbližšie k Zemi. Prečo sa tak stane?

Je to dané elipticitou dráh planét a súhrou troch faktorov. „Mars je už blízko svojho perihélia, ktorým prejde 16. septembra 2018. Naopak Zem je ešte blízko afélia, ktorým prešla 6. júla 2018, a práve 27. júla bude Mars v opozícii. Perihélium je bod na dráhe telesa pohybujúceho sa okolo Slnka, ktorý je od Slnka v najmenšej vzdialenosti. Naopak, afélium je bod na dráhe telesa pohybujúceho sa okolo Slnka, ktorý je od Slnka v najväčšej vzdialenosti,“ uviedol astronóm Koza.

Uhlový priemer Marsu bude 31. júla činiť 24,31 uhlových sekúnd. „To umožní túto planétu pozorovať aj v malých ďalekohľadoch ako zreteľný kotúčik. Práve pri zatmení Mesiaca budú obe telesá na opačnej strane oblohy ako Slnko, a teda veľmi blízko seba. V čase úkazu nájdeme mimoriadne jasný Mars s výraznou jemne oranžovou farbou len necelých 6 ° južne od červenkastého Mesiaca,“ povedal Juraj Nociar z Hvezdárne v Banskej Bystrici.

Prvýkrát si tak podľa Nociara ľudia budú môcť na vlastné oči overiť nezmyselnosť každoročnej kačice o "Marse o veľkosti Mesiaca ", lebo aj pri tak veľkom priblížení bude červená planéta stále viac ako 70-krát uhlovo menšia ako Mesiac v splne.

Pozrite si zatmenie slnka v Bratislave v roku 2015: