Mesiac ponúkol unikátne divadlo. Zatmenie, aké už v tomto storočí nebude

Takzvaný "krvavý Mesiac", ktorý svoj názov získal pre svoje červené sfarbenie, bolo možné v rôznych časoch za priaznivého počasia pozorovať v Austrálii, Afrike, Ázii, Európe i Južnej Amerike.

Rekordných 104 minút trvalo toto úplné zatmenie Mesiaca a celá fáza zatmenia takmer štyri hodiny. Tento úkaz je tak najdlhším úplným zatmeniam Mesiaca v tomto storočí. Dlhšie uvidia až naši potomkovia 9. júna 2123.

​Aj preto sa oplatilo neísť skoro spať a aspoň na chvíľu sa pozrieť medzi 21:30 a 23:13 na oblohu. Čiastočné zatmenie Mesiaca sa začalo o 20:24, pričom luna sa na oblohe objavila o 20:40. Zatmenie vrcholilo po desiatej hodine večer. Stredom zemského tieňa Mesiac prešiel o 22:22 pri výške 11,3 ° nad obzorom. Čiastočné zatmenie sa skončilo v sobotu 28. júla 19 minút po polnoci.

Ak ste nemali možnosť sledovať oblohu priamo, americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) priniesol celý priebeh zatmenia v tomto videu:

Tak ako je tomu aj pri ďalších nebeských udalostiach, aj v tomto prípade sa záujemcovia mohli vydať do niektorých hvezdární, kde mali k dispozícii pozorovania s výkladom. Týkalo sa to hvezdární v Senci, Hlohovci, Partizánskom, Hurbanove, Žiline, Kysuckom Novom Meste, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Svidníku či v Medzeve.

V niektorých mestách boli aj hromadné pozorovania, napríklad na Bratislavskom hrade, vinohradoch v Pezinku, Novej Cvernovke, Trenčianskom a Čachtickom hrade.

Zatmenie nastáva vtedy, keď sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej roviny. Červené sfarbenie Mesiaca spôsobí tieň, ktorý na neho vrhne Zem.

​​Jasný Mars

Okrem úplného zatmenia Mesiaca bol na oblohe aj ďalší súbežný unikátny jav, planéta Mars sa ocitla v najvýraznejšej opozícii so Slnkom za posledných pätnásť rokov.

Aj úplne základným hvezdárskym ďalekohľadom bola na Marse, ktorý sa nachádzal 6 ° južne pod Mesiacom, viditeľná polárna čiapočka na severnej pologuli.

Mars sa navyše 31. júla priblíži k Zemi najviac od roku 2003, bude sa preto zdať väčší a jasnejší.

Viac informácii o opozícii Marsu a kde ho dnes na oblohe uvidíte, sa dočítate v tomto článku: