Život na Mesiaci? Vedci prišli s novou teóriou

Nový výskum vedcov Dirka Schulze-Makucha a Iana A. Craforda prináša verziu o živote na Mesiaci, ktorý tam podľa nich mohol vzniknúť pred 3,5 miliardami rokov, píšu Lidovky.

Život v podobe mikroorganizmov mohol podľa vedcov vzniknúť na Mesiaci pred viac ako 3,5 miliardami rokov. Schulze-Makuch a Craford uvádzajú, že v tej dobe mohla byť na planéte voda v tekutom skupenstve, ktorá poskytovala vhodné podmienky pre vznik mikroorganizmov nápadne podobným ako tých na Zemi.

Mesiac, ktorý teraz nemá žiadnu atmosféru, magnetické pole a voda je na ňom len v podobe ľadu vnútri kráterov, mohol vytvoriť ideálne prostredie pre množenie pôvodných mikroorganizmov. Je pravdepodobné, že zblúdilý meteorit na svojom povrchu preniesol jednoduché organizmy zo Zeme na Mesiac, kde sa v príhodných podmienkach mohli množiť.

Mesiac tak podľa teórie oboch vedcov mohol byť obývaný. "Ak bola v tej dobe na Mesiaci prítomná v dostatočnom množstve voda v tekutom skupenstve a atmosféra, domnievame sa, že povrch Mesiaca mohol byť čiastočne obývaný," vysvetlil astrobiológ Dirk Schulze-Craford z Washingtonskej univerzity.

Krátko potom, čo bol Mesiac pred štyrmi miliardami rokov sformovaný následkom nárazu dvoch vesmírnych telies, začala planéta uvoľňovať vodné pary a ďalšie prchavé plyny. Následne, asi pred 3,5 miliardami rokov, dosiahla na Mesiaci vrchol sopečná činnosť. Planéta bola a relatívne mladá a mala roztavené jadro a plyny, ktoré z podzemného magmy unikali, vytvorili atmosféru. V oboch týchto prípadoch by mohlo uvoľňovanie prchavých látok spôsobiť vznik vodných plôch. Roztavené jadro mohlo tiež vytvoriť magnetické pole, ktoré chránilo život na povrchu pred slnečným žiarením.