O čom sa rozprávali kozmonauti Apolla 11. NASA po takmer polstoročí zverejnila záznamy

Kompletné audio záznamy teraz NASA v spolupráci s Texaskou univerzitou v Dallase sprístupnila širokej verejnosti. Od návratu astronautov uplynulo 49 rokov, uvádza Technet.

Vyše 19 000 hodín prevažne elektrostatického brumu, ale aj technicky alebo ľudsky zaujímavých konverzácií, to všetko si môžete sami vypočuť. Komunikácia obsahuje všetko od riešenia "krízových" situácií, ako je z neznámych dôvodov aktivovaný alarm, cez rozprávanie o školských zrazoch jednotlivých aktérov. Väčšinu pochopiteľne tvorí séria pokynov a potvrdenie ich prijatia alebo vykonania, ktoré budú laikovi úplne nezrozumiteľné.

Audio záznam z letu Apolla 11 v archíve Texaskej univerzity (UT Dallas) je popísaný a obsahuje vybrané pasáže rozhovorov vrátane ich transkripcie. Jednoducho si teda môžete vybrať, akú udalosť chcete počúvať.

Na stránkach Archive.org je kompletné audio z celého letu spracované NASA. Záznamy sú roztriedené len podľa pôvodných pások, ktorých popisky sú tiež jediným vodítkom, kde aké udalosti v tisícoch hodinách záznamov hľadať. Mnohé obsahujú naozaj len dlhé hodiny "rádiového pokoja", kedy mikrofóny zachytili len elektrostatický brum.

Trojica astronautov pod vedením veliteľa Neila Armstronga, pilota lunárneho modulu Edwina "Buzza" Aldrina a pilota veliteľského modulu Michaela Collinsa odštartovala k Mesiacu 16. júla 1969 v kozmickej lodi Apollo 11 na rakete Saturn V.

Celú cestu sledoval priamo na myse Canaveral jediný český novinár Karel Pacner. Jeho denník z cesty na Mesiac si môžete na Technet prečítať tu. Dvadsiateho júla 1969 potom lunárny modul úspešne dosadol na povrch našej obežnice, aj tento emotívny okamih je na páskach samozrejme zachytený. Legendárne Armstrongovo hlásenie "Orol pristál" sa v riadiacom stredisku ozvalo po 103 hodinách letu. Modul sedel v Mori pokoja (Mare Tranquillitatis). O šesť hodín neskôr vstúpil Armstrong ako prvý človek na povrch Mesiaca.

O štyri dni, 24. júla 1969, trojica pristála vo veliteľskom module v Tichom oceáne.