Ľudstvo sa "dotkne" slnka, NASA odštartuje jedinečnú misiu

Americká vesmírna agentúra NASA by mala dnes vyslať z floridského Mysu Canaveral sondu, ktorá sa ako prvý človekom vyrobený prístroj "dotkne" Slnka. Cieľom je získať nové poznatky o hviezde našej planetárnej sústavy, ktoré napríklad umožnia lepšie predpovedať solárne búrky, ktoré môžu ohroziť pozemské rozvodné siete alebo satelitnú navigáciu.

Dnes plánovaný odpal sa napokon neuskutočnil, prekazila ho nezmáma anomália v údajoch. Ďalší pokus sa uskutoční za necelých 24 hodín, v nedeľu 12. augusta dopoludnia nášho času.

Parkerovu slnečné sondu (Parker Solar Probe), ako sa aparát nazýva, vynesie zo Zeme do vesmíru raketa Delta IV Heavy. Potom sonda s hmotnosťou takmer 700 kilogramov zamieri k Slnku, pričom na svojej púti využije aj gravitáciu planéty Venuša.

Ľudstvo prvýkrát vysiela do vesmíru zariadenie, ktoré prenikne do slnečnej koróny, čo je oblasť atmosféry našej hviezdy. Vôbec najväčšie priblíženie dosiahne sonda v závere roka 2024, kedy sa dostane na vzdialenosť 6,2 milióna kilometrov od povrchu Slnka. Doteraz najbližšie sa dostala západonemecká sonda Helios 2, ktorá od neho bola 41,9 milióna kilometrov ďaleko. Merkúr okolo Slnka obieha vo vzdialenosti bezmála 58 miliónov kilometrov.

Vedci chcú, aby im údaje, ktoré Parkerova sonda pošle, pomohli napríklad objasniť, prečo teplota koróny, dosahujúca až niekoľkých miliónov stupňov Celzia, je o niekoľko rádov vyššia ako teplota okolo 5500 stupňov na povrchu hviezdy.