Perzeidy budú výnimočné. Kedy, kde a ako uvidíte tento meteorický roj

Perzeidy budú mať maximum z dnešnej nedele na pondelok 13. augusta, môžete ich sledovať prakticky celú noc, avšak viac ich uvidíte po polnoci.

"Všetko, čo musíte urobiť, je nájsť pekné tmavé miesto, ležať na chrbte a pozrieť sa hore. Nepotrebujete ďalekohľad, len použite oči," povedal pre Live Science odborník z NASA, Bill Cooke.

Očakáva sa, že tohtoročný roj bude obzvlášť úžasný a to vďaka tomu, že je Mesiac v nove. „Bude bezmesačná noc, keďže nov nastáva 11. augusta o 11:59 LSEČ. Za dobrých podmienok môžeme pozorovať 70 až 120 meteorov za hodinu,“ povedala už skôr pre HN Science Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu SAV.

Podobne priaznivé podmienky na ich pozorovanie nastanú až v roku 2023. Tu je ešte niekoľko užitočných tipov pre tých, ktorí si túto mimoriadnu udalosť nechcú nechať ujsť:

  • Vyhnite sa mestským svetlám a nájdite si pekné tmavé miesto, aby ste mohli vidieť aj slabšie meteory.
  • Dajte očiam asi 30 minút, aby sa prispôsobili tmavej oblohe. Nečakajte, že len vyjdete von a hneď sa budete dívať na Perzeidy. 
  • Zabudnite na ďalekohľad. Budete chcieť vidieť celú nočnú oblohu a toto zariadenie by len znížilo vaše zorné pole.
  • Tí, ktorí si chcú Perzeidy fotiť, by mali nastaviť svoj fotoaparát na statív. Potom zhotovte záber s dlhou expozíciou trvajúcou niekoľko sekúnd až minútu. 

Viac o tom, čo sú Perzeidy a ako vznikajú, sa dočítate v tomto článku: