Najdlhšie slúžiaci robot na Marse pravdepodobne "umiera". NASA mu dala posledný termín

Robot o veľkosti golfového vozíka, ktorý poslali na Mars v júni 2003, tam pristál v januári 2004 a mal na ňom vydržať len 90 dní.

Teraz je rover starý 15 rokov a prešiel obrovské množstvo kilometrov na povrchu Marsu využívajúc solárnu energiu. Ale Opportunity je momentálne v boji o život a NASA sa môže nakoniec rozhodnúť vzdať sa roveru.

Dlhotrvajúca prachová búrka, ktorá už takmer dva mesiace zúri na Marse, uspala 10. júna Opportunity a ten sa odvtedy neozval. "Toto je najhoršia búrka, ktorú rover Opportunity vôbec videl, robíme, čo môžeme, a dúfame v to najlepšie," povedal Steve Squyres, planetárny vedec na Cornellskej univerzite a vodca roverovej misie. 

NASA povedala, že prach by sa mal čoskoro rozplynúť."Slnko preniká cez hmlu. Čoskoro bude dostatok svetla, že rover by mal byť schopný dobíjať svoje batérie." uviedol 30. augusta John Callas, projektový manažér roveru. 

Avšak, akonáhle príde ten okamih - možno už o týždeň alebo dva - vesmírna agentúra začne odpočítavanie času predpokladaného konca rovera.

"Ak nedostaneme odpoveď po 45 dňoch, tím bude nútený dospieť k záveru, že prach blokujúci Slnko a marťanský chlad spôsobili nejaký typ poruchy, z ktorej sa rover viac ako pravdepodobne nespamätá," povedal Callas.

Tento termín, ktorý pravdepodobne nastane koncom októbra, označí koniec "aktívnej" kampane na kontaktovanie Opportunity. Ale Callas povedal, že NASA úplne nezanechá rover: Agentúra sa bude stále snažiť "niekoľko mesiacov pasívne počúvať", aby zistila, či sa robot neprebudí.