Rusi nebudú spolupracovať s Američanmi na budovaní vesmírnej stanice. Aj keď sa na tom dohodli

V prejave na zhromaždení v meste Koroľov pri Moskve to v sobotu vyhlásil šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko podľa neho vytvorí vlastnú stanicu, prípadne sa dohodne s partnerskými štátmi zo zoskupenia BRICS, teda Brazíliou, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou.

Vlani v septembri uzavrel Roskosmos so svojou americkou obdobou NASA dohodu o spolupráci na americkom projekte vesmírnej stanice obiehajúcej okolo Mesiaca v rámci programu Deep Space Gateway (Brána do hlbokého vesmíru). Stanica má slúžiť ako východiskový bod pre výskum vzdialeného vesmíru a pre let misie s ľudskou posádkou k Marsu. Budovanie stanice by malo začať v roku 2022.

Rogozin ale v sobotu ruskú účasť spochybnil s tým, že pre Moskvu nie je prijateľná druhoradá úloha v takomto projekte. "Rusko si nemôže dovoliť účasť v terajšej podobe projektu, kedy by zohralo podradnú úlohu," citovala šéfa Roskosmosu agentúra Interfax.

Rusko podľa Rogozina buď vytvorí vlastnú stanicu, alebo zapojí do budovania partnerské štáty zo skupiny BRICS. "Je dôležité, aby existovala spoločná stanica so spriatelenými štátmi," poznamenal Rogozin. Svoj program nepilotovaných letov k Mesiacu chce Roskosmos podľa skorších správ začať v roku 2021.