Raketa spoločnosti SpaceX predviedla nádhernú svetelnú šou. Presvedčte sa vo videu

Súkromná americká vesmírna spoločnosť SpaceX v noci na pondelok úspešne vykonala ďalšie riadené pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9. Zo základne Vandenberg Falcon vyniesla na obežnú dráhu argentínsky satelit so špeciálnym radarom na pozorovanie povrchu Zeme pri živelných pohromách. Nočný štart bol zaujímavý aj svetelnou šou, ktorú sa podarilo zachytiť.

Prvý stupeň pristál na základni ležiacej asi 200 kilometrov severozápadne od Los Angeles. Návratový manéver bol s veľkou presnosťou ukončený osem minút po štarte rakety, prvý stupeň pristál podľa serveru Space.com 400 metrov od štartovacej rampy.

Vyše dvadsaťpäť pristátí
Prvýkrát SpaceX podobnú operáciu vykonala v apríli 2016, keď prvý stupeň pristál na autonómnej plošine plávajúcej na mori. SpaceX prvé letové stupne využíva k ďalším štartom, aby lety do kozmu zlacnela. Prvýkrát otestovala spoločnosť opakované použitie vlani v marci.

SpaceX vykonala podobných manévrov už viac ako dvadsaťpäť, prvé stupne pristávali buď na Myse Canaveral alebo na plávajúcich platformách v Atlantiku či Pacifiku. Riadené pristátie na kalifornskej pevnine sa uskutočnilo prvýkrát, pričom použitý prvý stupeň už tento rok v júli jeden kozmický štart absolvoval.

Riadené pristátie prvého stupňa môže podľa odborníkov SpaceX používať len pri kratších misiách s pomerne malou váhou nákladu. Pri dlhších letoch alebo štartoch s väčšou záťažou Falcon spotrebuje väčšie množstvo paliva, ktoré potom chýba pri návratovom manévri.