Bomby z druhej svetovej vojny otriasli okrajom vesmíru

Šokové vlny z bombových útokov na Nemecko počas druhej svetovej vojny boli dostatočne silné, aby zmenili atmosféru na okraji vesmíru, zistili vedci. Mestá, ako napríklad Drážďany a Hamburg, boli výbuchmi zmenené na sutiny a popol, pričom nové výskumy naznačujú, že výbuchy narušili aj ionosféru stovky kilometrov nad zemou, informuje serve Sky News.

Nálety spojencov sa začali v roku 1942. Iónosféra, ktorá sa rozprestiera v nadmorskej výške približne od 50 kilometrov do vzdialenosti 1000 kilometrov, je elektrifikovaná žiarením zo slnka a vesmíru a jej náboj bol z bombových útokov výrazne oslabený.

Výskumníci z univerzity v Readingu zistili, že atmosféra sa zmenila počas konfliktu po porovnaní podrobných záznamov o náletoch s údajmi britských vojnových vedcov.

V rokoch 1943 až 1945 vypustili pracovníci Centra rádiového výskumu v blízkosti anglického mesta Slough sériu krátkych rádiových impulzov od 100 km do vzdialenosti 300 kilometrov. Ozveny z rádiových signálov, ktoré sa odrazili od ionosférických vrstiev, odhalili informácie o ich výške a elektrickej intenzite, ale vedci netušili, že údaje, ktoré zaznamenali, priniesli hrozivé znaky vojny.

Chris Scott, profesor vesmírnej a atmosferickej fyziky v Readingu, vysvetlil: "Práca v Sloughu bežne analyzovala výšku a intenzitu týchto vrstiev, aby pochopili, ako sa menia, ale to, čo si v tom čase neuvedomili, bolo, že skutočne obsahovali podpisy samotnej vojny. Je udivujúce vidieť, ako vlny z explózií spôsobenými ľuďmi môžu ovplyvniť okraj priestoru. Každý nálet uvoľnil energiu najmenej 300 úderov bleskom."

V rámci jedného náletu mohlo byť vypustených až 2 000 ton výbušnín štvormotorovými lietadlami schopnými prepravovať oveľa väčšie zariadenia ako tie, ktoré používali dvojmotorové nemecké Luftwaffe počas útoku na Veľkú Britániu.

Vedci už vedeli, že ionosféra môže byť silne ovplyvnená slnečnou aktivitou a prírodnými javmi, ako sú búrky, erupcie a zemetrasenia. Profesor Scott však povedal, že zjavenie týkajúce sa bômb poskytlo skutočný kvantifikovateľný spôsob posúdenia toho, koľko energie je potrebnej na to, aby sa ionosféra roztriasla.

Profesor Patrick Major, historik v Readingu, povedal: "Letecké posádky, ktoré sa podieľali na náletoch, uviedli, že ich lietadlá boli poškodené šokovými vlnami bomby napriek tomu, že boli nad odporúčanou výškou.

"Bezprecedentná sila týchto útokov sa ukázala ako užitočná pre vedcov, aby zistili, aké účinky mohli mať tieto udalosti stovky kilometrov nad zemou, okrem ničenia, ktoré spôsobili na zemi."