Číňania chcú vytvoriť druhý "Mesiac". Má osvetľovať ulice z obežnej dráhy

Povrch satelitu dokáže odraziť slnečné svetlo a osvetliť plochu s priemerom až 80 kilometrov, uviedol predseda súkromného výskumného ústavu Wu Čchun-feng. Satelit už niekoľko rokov prechádza testami, a ak sa projekt podarí, bude vydávať svetlo osemkrát intenzívnejšie ako Mesiac.

Niektorí vedci varujú, že zariadenie môže rušiť divokú zver a narušiť satelitné a iné systémy, ktoré sledujú a skúmajú zemskú atmosféru. Vývojári svoj projekt obhajujú tým, že "umelý Mesiac" poskytne svetlo podobné tomu za súmraku, a zver tak rušiť nebude.

Podobný satelit už v roku 1999 na obežnú dráhu okolo Zeme vyslali Rusi. Vedci mali za to, že by sa pomocou vesmírnych zrkadiel mohla osvetľovať sibírske mestá. Podstatou experimentu "Znamja" bolo roztvoriť na kozmickej nákladnej lodi Progress membránu s priemerom 25 metrov potiahnutú kovovou vrstvou.

Odrazom slnečného svetla v tomto vesmírnom zrkadle mali byť osvetlené niektoré miesta na Zemi. Zrkadlo sa ale Rusom nepodarilo dvakrát roztvoriť a od projektu upustili. Progress potom zhorel v atmosfére a zvyšné úlomky spadli do Tichého oceánu.