V Rusku padajú hlavy. Havária Sojuzu mala možno rovnaké príčiny ako tá z roku 1986

Príčina havárie rakety Sojuz z 11. októbra, kvôli ktorej musela dvojčlenná posádka núdzovo pristáť, bola zrejme identická so závadou, ktorá v roku 1986 spôsobila podobnú haváriu nosnej rakety Sojuz. Napísal to americký časopis Aviation Week na základe analýzy doterajšieho vyšetrovania.

Podobnosť oboch havárií pripustil podľa amerického časopisu riaditeľ sekcie Roskosmosu pre pilotované lety Sergej Krikaľov. V oboch prípadoch došlo k výpadku signálu zo snímača, ktorý spôsobil chybné oddelenie bočného motora nosnej rakety. Havária z marca 1986, pri ktorej sa zrútila raketa so sovietskou vojenskou družicou, bola do tohtoročného incidentu poslednej katastrofou väčšinou spoľahlivo fungujúcich Sojuzov.

Ruskí odborníci podľa časopisu rekonštruovali celý reťazec udalostí, ktorý k havárii z 11. októbra viedol. Výsledky majú byť známe už čoskoro a nový štart Sojuzu sa vraj môže uskutočniť už na prelome novembra a decembra. Zatiaľ sa predpokladalo, že ďalšia raketa odštartuje až budúci rok na jar, nanajvýš koncom tohto roka.

Manažér letov ide do väzenia
Na dva roky väzenia odsúdil v pondelok súd v ruskej Voroneži riadiaceho pracovníka miestneho závodu, ktorý údajne porušením technologických pravidiel ohrozil úspešnosť štartov ruských kozmických rakiet. Oznámila to agentúra TASS. Odsúdený Alexandr Tyčinin podľa súdu "ohrozil záujmy štátu a autoritu Ruska ako prednej kozmickej mocnosti".

Rusko už zhruba sedem rokov zápasí s vážnym poruchami kozmickej techniky, ktoré naposledy skoro stáli život dvojčlennú posádku rakety Sojuz, ktorá kvôli technickej poruche musela núdzovo pristáť. Podľa ruských médií bývajú problémy spôsobené nedisciplinovanosťou, nedbalosťou, ale údajne aj sabotážami.

Tyčinin ako vedúci pracovník podľa súdu kryl porušenie technologickej disciplíny pri výrobe motorov pre druhý a tretí stupeň nosnej rakety Proton. Chybné súčiastky, vyrobené medzi februárom a septembrom roku 2015, museli byť všetky nahradené novými a zničené. Odsúdený údajne spôsobil štátu škodu 112 miliónov rubľov (1,4 milióna eur).

Za posledných desať rokov Rusko stratilo štyri rakety Proton. V období, keď sa mali vo voronežskom závode montovať chybné komponenty, spadol Proton nesúci mexický satelit. Podľa vtedajšej správy agentúry TASS z mája 2015 došlo krátko po štarte k "neštandardnej situácii".