Pozrite sa na sekundy pred haváriou rakety Sojuz

Ruská vesmírna agentúra teraz zverejnila video, ktoré urobila kamera umiestnená na rakete Sojuz-FG. Tá mala v októbri k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vyniesť novú posádku zloženú z ruského kozmonauta Alexeja Ovčinina a Američana Nicka Haguea. Bohužiaľ však pri vzlete došlo k problémom a bol spustený záchranný systém, ktorý modul s kozmonautmi naviedol po niekoľkých minútach letu na pristátie na Zem.

Pristátie prebehlo zhruba 150 kilometrov východne od Bajkonuru. Miesto pristátia určuje výhradne rýchlosť a smer pohybu kabíny, zostup bol úplne neriadený.

Posádka havarovaného Sojuzu kritické chvíle bez úhony zvládla. O termíne ich opakovaného štartu zatiaľ nie je nič bližšie známe, hovorí sa o jari 2019.

Problém podľa predbežných záverov spôsobila chyba pri montáži na Bajkonure, pravdepodobne vznikol pri montáži snímačov na nosnej rakete Sojuz-FG. To spôsobilo, že došlo k výpadku signálu zo snímača, ktorý spôsobil chybné oddelenie bočného motora nosnej rakety.

"Pri postrannom bloku D nedošlo k správnemu oddeleniu a ten tak narazil do centrálneho stupňa nosnej rakety Sojuz-FG. Bezpečnostný systém počkal približne päť sekúnd, než sa raketa stabilizuje po odhodení postranných urýchľovacích blokov, a potom začal núdzovú návratovú procedúru," popísal Technetu poruchu Michal Václavík z Českej kozmickej kancelárie.