Muskova Tesla so Starmanom už minula Mars

Elektromobil s figurínou oblečenou v skafandri, ktorého cesta do vesmíru sa začala vo februári vrámci veľkej misii rakety SpaceX, sa dostal mimo obežnú dráhu Marsu, uviedli pre Space.com 2. novembra zástupcovia spoločnosti.

"Starmanova súčasná poloha, ďalšia zastávka, reštaurácia na konci vesmíru," uverejnila na twitteri spolu s orbitovým diagramom SpaceX, patriaca vizionárovi Elonovi Muskovi. Druhá veta toho tweetu, je odkazom zosnulému anglickému spisovateľovi Douglasovi Adamsovi. "Reštaurácia na konci vesmíru" je jeho druhým románom v päťčlennej sérii "Stopárov sprievodca galaxiou".

Musk je veľkým fanúšikom tejto série, ako to potvrdzuje aj Starmanova vesmírna Tesla.  Starman je tiež kultúrnym odkazom, ide o pieseň speváka Davida Bowieho z roku 1962. Musk povedal, že auto hralo Bowieho iný hit "Space Oddity" pri štarte rakety a  počas jeho vesmírnej cesty do hlbokého vesmíru. A potom Musk zvolil Bowieho "Život na Marse" ako rozlúčkovú hudbu pre Starmana a Teslu.

Starman nezostane za Marsom navždy. Dvojica sa vráti späť na svoju heliocentrickú obežnú dráhu. Podľa štúdie modelovania dráhy príde do vzdialenosti niekoľkých stoviek tisíc kilometrov našej planéty v roku 2091. Autori tejto štúdie zistili, že auto sa pravdepodobne dostane na Venušu alebo na Zem v priebehu niekoľkých desiatok miliónov rokov. Vesmírnemu automobilu dávajú 6-percentnú šancu zasiahnuť Zem v nasledujúcom jednom milióne rokov.

Vesmírnu figurínu a Teslu môžete sledovať na webovej stránke whereisroadster.com.