Objavili čiernu dieru, ktorá sa otáča tak rýchlo, že k tomu môže prinútiť celý vesmír

Čierne diery sú sotva novým objavom, ale čierna diera, ktorá sa otáča jednou z najvyšších rýchlostí vôbec, je podľa portálu Business Insider úplne iný príbeh.

V roku 2016 prvý indický astronomický satelit spozoroval čiernu dieru v systéme binárnych hviezd nazývanom 4U 1630-47, ktorý vybuchuje röntgenové lúče, ktoré astronómovia považovali za nezvyčajné. Röntgenový ďalekohľad NASA neskôr potvrdil výbuch.

Tieto röntgenové lúče boli spôsobené plynom a prachom, ktoré padali do čiernej diery, čo je asi desaťnásobok hmotnosti Slnka a odhalili výskumníkom, že sa objekt veľmi rýchlo otáča.

"V skutočnosti sa podľa NASA táto konkrétna čierna diera veľmi blíži limitu stanovenému teóriou relativity Alberta Einsteina," uviedol Rodrigo Nemmen, vedúci autor výskumnej práce. To znamená, že sa točí blízko rýchlosti svetla.

V súčasnosti majú vedci len dva spôsoby merania čiernych dier - buď podľa ich hmotnosti alebo ich rýchlosti otáčania. Rýchlosť odstreďovania môže byť kdekoľvek medzi 0 a 1: táto čierna diera sa otáčala rýchlosťou 0,9.

Einsteinova teória ďalej naznačuje, že ak sa čierna diera rýchle točí, potom je schopná spôsobiť otáčanie samotného vesmíru.

V skutočnosti, ak sú podmienky okolo čiernych dier predpokladané ako správne, vysoká rýchlosť otáčania spojená s plynnými prvkami vstupujúcimi do čiernej diery a vysokými teplotami by mohla byť kľúčom k pochopeniu spôsobu vytvárania galaxií.

Vrátane čiernej diery, ktorú objavil AstroSat, existuje len päť čiernych dier, ktoré majú namerané takéto vysoké hodnoty otáčania.