Vedci zachytili zvuk východu slnka na Marse. Znie takto

Výskumníci z Anglia Ruskin University a Exeterskej univerzity teraz vytvorili zaujímavý kúsok hudby, ktorý nebol inšpirovaný len Marsom, ale v skutočnosti bol zložený z počítačového algoritmu používajúceho východ slnka na Marse ako dáta.

Výsledkom je prekvapivo príjemná hudba a môžete si ju vypočuť tiež. Najlepšie so slúchadkami na ušiach a zatvorenými očami, odporúča Bussines Insider.

Ale ako presne tento zvuk vznikol? Anglia Ruskin University opisuje jeho tvorbu nasledovne: Výskumníci vytvorili hudbu skenovaním obrázka zľava doprava a pozeraním na informácie o jasnosti a farbe a ich kombináciou s nadmorskou výškou terénu.

Použili algoritmy na priradenie každého prvku konkrétnemu rozsahu a melódii. Nie je to trik, nazýva sa to "sonifikácia obrazu" a vedci ho používajú v mnohých oblastiach, aby získali inú perspektívu.

Tmavé pozadie vytvára tiché, pomalé harmónie, zatiaľ čo jasnejšie, vyššie tónované zvuky sú vytvorené sonifikáciou jasného slnečného disku. Všetko je založené na obrázku vo videu, ktorý urobila kozmická sonda Opportunity na Marse.

"Sme absolútne nadšení, že sme prezentovali prácu o takej fascinujúcej planéte," uviedol vo vyhlásení jeden z vedcov zapojených do projektu Domenico Vicinanza. "Sonifikácia obrázkov je naozaj flexibilná technika na skúmanie vedy a môže byť použitá v niekoľkých oblastiach, od štúdia určitých charakteristík  povrchov a atmosféry planét až po analýzu zmien vplyvu počasia alebo odhalenie vulkanických erupcií."

V oblasti lekárskej vedy môže poskytnúť vedcom nové metódy na analýzu výskytu určitých tvarov a farieb, čo je obzvlášť užitočné v obrazovej diagnostike.