Boeing a SpaceX sa musia pripraviť na previerku NASA. Aj kvôli marihuane

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pripravuje rozsiahlu bezpečnostnú previerku spoločností Boeing a SpaceX, ktoré budú do vesmíru dopravovať astronautov. Podľa denníka The Washington Post je dôvodom aj správanie zakladateľa SpaceX Elona Muska (na snímke).

Hovorca NASA Bob Jacobs okolnosti previerok odmietol komentovať. Vesmírna agentúra sa chce uistiť, že obe firmy spĺňajú bezpečnostné požiadavky vrátane lipnutia na zákaze drog.

Musk si počas nedávneho rozhovoru streamovanom na internete dal marihuanu a napil sa whisky, čo podľa informácií The Washington Post vedenie NASA prijalo s nevôľou. Preto si chce agentúra skontrolovať, ako to v oboch spoločnostiach vyzerá.

"Musíme americkej verejnosti ukázať, že keď posadíme astronauta do rakety, bude v bezpečí," uviedol v rozhovore šéf NASA Jim Bridenstine. Dodal, že vo SpaceX má veľkú dôveru, pokiaľ ale budú zistené nedostatky, musia sa okamžite napraviť. Kontrola začne v budúcom roku a potrvá niekoľko mesiacov.

Prvé lety s posádkou plánujú SpaceX i Boeing v roku 2019. SpaceX pre pilotované lety vyvinul vesmírnu loď Crew Dragon. Na svojom webe uvádza, že by prvý skúšobný let bez posádky chcela uskutočniť už v januári. Boeing pre dopravu astronautov pripravil loď CST-100 Starliner.

Od roku 2011, kedy USA odstavili raketoplány, je americký program vysielania astronautov do kozmu úplne závislý na Rusku, ktoré k pilotovaným letom používa lode Sojuz.