Sonda má už po pár dňoch na Marse za sebou prvý rekord

Počas celého prvého dňa na červenej planéte solárne poháňaný pozemné vozidlo generovalo viac elektrickej energie za jeden deň, než akékoľvek predchádzajúce vozidlo na Marse, uviedli členovia misijného tímu pre Space.com.

"Je skvelé získať prvý "rekord mimo nášho sveta" v prvý celý deň na Marse," uviedol vo vyhlásení Tom Hoffman, projektový manažér InSight v Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA v Kalifornii. 

"Ale dokonca lepšie ako dosiahnutie generovania väčšieho množstva elektrickej energie ako každá misia pred nami, je to, čo to predstavuje pre vykonávanie našich blížiacich sa inžinierskych úloh," dodal Hoffman.

"4 588 watt-hodín, ktoré sme vyrobili počas sol 1 znamená, že v súčasnosti máme viac ako dostatok pohonnej látky, aby sme mohli plniť tieto úlohy a posunúť sa ďalej s našou vedeckou misiou."

​InSight s výkonom 4 588 wattov generovaným na svojom prvom sole alebo marťanskom dni zo solárnej energie predbehla sondu Curiosity so 2 806 wattov, ktoré vygeneruje za deň pomocou jadrového systému nazývaný rádioizotopový termoelektrický generátor. Tretí v poradí bol solárne poháňaný Phoenix, ktorý generoval okolo 1800 wattov za deň.

Po odoslaní svojej prvej fotografie miesta pristátia a rozširovaní svojich dvoch solárnych panelov, každý s priemerom asi 2,2 metra, InSight začala fotografovať svoje prostredie a otvárať svoju robotickú ruku, ktorú nakoniec použije na rozmiestnenie seizmometrov a tepelnej sondy, aby sa dozvedela o vnútre Marsu.

A členovia misijných tímov sú zaneprázdnení kontrolou snímok, ktoré doteraz dostali, aby sa dozvedeli viac o mieste pristátia InSight - lávovej pláni s názvom Elysium Planitia. Zistili, že kozmická loď je podľa vyhlásenia naklonená o 4 stupne v plytkom kráteri naplnenom prachom a pieskom. 

"Vedecký tím dúfal, že pristane v piesočnej oblasti s niekoľkými skalami, takže nemôžeme byť šťastnejší," povedal vo vyhlásení Hoffman. "Neexistujú žiadne pristávacie podložky alebo pristávacie dráhy na Marse, takže zostúpenie v oblasti, ktorá je v podstate veľké pieskovisko bez veľkých hornín, by malo uľahčiť nasadenie prístroja a poskytnúť skvelé miesto pre nášho krtka, aby začal hrabat".