Nová posádka je na ISS. Tá, ktorá v októbri nedoletela, poletí v marci

Ruská vesmírna loď Sojuz MS-11, ktorú v pondelok vyniesla z kazašského kozmodrómu Bajkonuru raketa Sojuz FG, pristála pri Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), uviedol Technet.cz. Trojčlenná posádka, ktorej členmi sú Rus Oleg Kononenko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, má na obežnej dráhe stráviť 194 dní.

"Sojuz MS-11 pristál pri ruskom module ISS o 20:33 moskovského času (18:33 SEČ)," potvrdila ruská agentúra Roskosmos.

Kapitán lode Sojuz MS-11 Kononenko sa vydal na obežnú dráhu už po štvrtýkrát, pre McClainovú a Saint-Jacquesa išlo o prvý štart. Ich let sa mal pôvodne uskutočniť až koncom decembra, o zmene dátumu sa rozhodlo kvôli októbrovej havárii.

​Nová posádka ISS má pred sebou takmer päťdesiatku vedeckých pokusov, ale čaká ju aj obsluha ruskej nákladnej lode Progress a amerických lodí firiem SpaceX a Boeing.

V druhej decembrovej dekáde by mali kozmonauti Kononenko a Prokopjev vystúpiť do otvoreného vesmíru, aby zvonku preskúmali záhadný otvor vyvŕtaný zo zatiaľ neznámeho dôvodu v plášti kozmickej lode Sojuz MS-09, ktorá je k ISS pripojená.

Na ISS bola do pondelka trojčlenná posádka, ktorú tvorí Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Nemec Alexander Gerst. Na Zemi sa má táto trojica vrátiť 20. decembra.

Pondelkovú cestu Sojuzu k ISS kozmonauti absolvovali v skrátenom režime: stačili im štyri oblety Zeme, aby sa priblížili k ISS. Do roku 2013 trvala cesta kozmických lodí k ISS dva dni.

Znovu v marci
Terajší nosič Sojuz-FG je rovnaký typ, ktorý 11. októbra nedokázal dopraviť na stanovenú dráhu Sojuz MS-10 s dvojčlennou posádkou. Po oddelení prvého stupňa rakety vtedy zlyhal motor druhého stupňa a ruský kozmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague sa s použitím záchranného systému vrátili na Zem.

Nosná raketa Sojuz-FG prešla podľa ruských médií pred pondelkovým štartom dôkladnou previerkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovici novembra, keď raketa Sojuz-FG na obežnú dráhu úspešne vyniesla nákladná loď Progress.

Ovčinina a Hagua, ktorých októbrový rokov zlyhal, čaká náhradný štart v 1. marca, čo oznámil na tlačovej konferencii na kozmodróme Bajkonur šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

"Potom, čo sme sa dohodli s kolegami z (americkej vesmírnej agentúry) NASA, sme prijali rozhodnutie, že budúci štart pilotovanej lode bude 1. marca 2019 a v tejto posádke budú Alexej Ovčinin, Nick Hague a tiež astronautka NASA Christina Kochová," citovala Rogozina agentúra TASS.