Vedci objavili na vesmírnej stanici neznáme kmene baktérií. Sú odolné voči liekom

Vedci americkej vesmírnej agentúry NASA objavili na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) niekoľko predtým neznámych kmeňov baktérie odolných voči liekom.

V správe uverejnenej v časopise BMC Microbiology uviedli, že tieto kmene teraz nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie, ale treba im venovať pozornosť.

Tím vedený odborníkmi Laboratóriá tryskového pohonu (JPL) NASA v Kalifornii analyzoval niekoľko bakteriálnych vzoriek odobratých v roku 2015 z odpadu toaliet a z cvičebného zariadenia na ISS. Identifikovali pri tom päť predtým neznámych kmeňov baktérie Enterobacter, ktorá je vysoko rezistentná voči antibiotikám.

"Zistili sme, že genómy týchto piatich kmeňov Enterobacter z ISS sú geneticky najviac podobné trom kmeňom novoobjaveným na Zemi," uviedol podľa portálu LiveScience spoluautor správy expertov Kasthuri Venkateswaran, ktorý pracuje v Skupine pre biotechnologickú a planetárnu ochranu JPL.

DNA novozistených kmeňov z orbitálneho komplexu pritom vedci porovnávali s viac ako 1200 kmeňmi Enterobacter skôr zhromaždenými na Zemi. Dospeli k záveru, že nové kmene sa veľmi podobajú druhu Enterobacter bugandensis. Ten bol nedávno objavený v troch nemocniciach na Zemi (v Afrike a v amerických štátoch Washington a Colorado), kde preukázal svoju schopnosť vyvolať u ľudí ochorenie a pritom odolávať rôznym antibiotikám.

"Je dôležité si uvedomiť, že kmene nájdené na ISS neboli virulentné, čo znamená, že nepredstavujú aktívnu hrozbu pre ľudské zdravie, avšak je to potrebné ďalej sledovať," upozornil vo vyhlásení vedúci tímu spoluautorov Nitin Singh, rovnako zo Skupiny pre biotechnologickú a planetárnu ochranu JPL.