Do medzihviezdneho priestoru vstúpil druhý človekom vyrobený objekt. Mieri k najjasnejšej hviezde na oblohe

Americká sonda Voyager 2 ako druhý človekom vyrobený objekt vstúpila do medzihviezdneho priestoru. Na svojom webe to v pondelok oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Po šiestich rokoch tak nasledovala sondu Voyager 1, ktorú NASA vypustila pred 41 rokmi.

Vedci zapojení do tohto projektu podľa americkej vesmírnej agentúry na základe dát z rôznych prístrojov sondy stanovili, že Voyager 2 prekročil vonkajšiu hranicu heliosféry - heliopauzu - 5. novembra. Heliosféra je ochranný obal vytvorený okolo našej planetárnej sústavy z častíc a magnetických polí Slnka. Heliopauza je hranicou heliosféry, kde sa horúce slnečné vetry stretávajú s chladným medzihviezdnym prostredím.

Sonda mieri k hviezde Sirius, najjasnejšej pozorovateľnej hviezde na nočnej oblohe, cesta jej potrvá 296-tisíc rokov.

Voyager 2 je teraz približne 18 miliárd kilometrov ďaleko od Zeme. Riadiace stredisko so sondou po jej vstupe do novej fázy misie naďalej môže komunikovať. Informáciám ale vzhľadom k vzdialenosti trvá približne 16,5 hodiny, než dorazia od aparátu na Zem.

Najpresvedčivejší dôkaz o tom, že Voyager 2 už opustil heliosféru, poskytlo zariadenie pre plazmový vedecký experiment PLS, ktoré je na palube sondy. Podobným prístrojom bol vybavený aj Voyager 1, ktorému ale zariadenie vypovedalo službu dávno predtým, než táto sonda prešla heliopauzou.

NASA upozornila na nepresnosť laickej predstavy, že obe sondy už opustili Slnečnú sústavu. Ešte dlho sa tak totiž nestane. Podľa vedcov sa hranica nášho solárneho systému nachádza za vonkajším okrajom Oortovho oblaku, ktorý tvorí množstvo malých objektov, ktoré sú stále pod vplyvom gravitácie Slnka.

Šírka Oortovho oblaku nie je presne známa, ale odhaduje sa, že začína zhruba vo vzdialenosti okolo 1000 astronomických jednotiek (AU) od Slnka a dosahuje až do 100 000 AU. Jedna astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme k Slnku. Voyageru 2 tak teoreticky zrejme potrvá ešte 300 rokov, než sa dostane na vnútorný okraj Oortovho oblaku, a ďalších 30 000 rokov, než z Oortovho oblaku vyletí, uviedla NASA.

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 vyslali Spojené štáty do vesmíru v roku 1977, každú iným smerom. Najprv 20. augusta Voyager 2 a potom 5. septembra Voyager 1. Druhý vypustený aparát sa pohybuje vyššou rýchlosťou, a preto slnečnú sústavu opustil skôr ako jeho sesterská sonda.