Vypočujte si vietor na Marse. Je to prvá nahrávka zvuku z tejto planéty

Hudba z Marsu. Aj tak by sa dal nazvať jeden z prvých počinov novej sondy, ktorá minulý týždeň poslala na Zem zvukovú nahrávku z Marsu. Na jej začiatku síce nie je nič počuť, ak nemáte basový reproduktor. Keď technici posunú zvuk o dve oktávy, už môžu zvuk počuť aj majitelia prenosných zariadení so stredovými a výškovými reproduktormi, uvádza Technet.cz.

Zvuk podľa NASA pochádza z toho, ako sa vietor opiera do sondy a jej solárnych panelov na okraji planiny Elysium. Tá má hladký povrch s minimom kamenia.

O zachytenie zvukových vibrácií sa v tomto prípade postarala seizmická sonda, ktorá má merať otrasy marťanskej kôry. V druhej časti nahrávky sa zapája do "počúvania" barometer. Jeho záznamy zase museli byť stonásobne zrýchlené, aby sa zvýšila frekvencia.

Sonda InSight na Marse pristála 27. novembra, sedem hodín po dosadnutí roztvorila solárne panely a začala svoju prácu. 

Na rozdiel od predchádzajúcich sond nie je laboratórium Insight (Interior Exploration using Seismic investigations, Geodesy and Heat Transfer) určené na pohyb po povrchu, ale zostane tam, kde pristála.

Bude skúmať vnútro planéty. K tomu má súbor troch citlivých seizmometrov, ktoré budú položené na povrch planéty, a detektor pre meranie tepelného toku z vnútra Marsu, ktorý sa zavŕta päť metrov do hĺbky.