Nebo v noci osvietia padajúce hviezdy. Budú ich desiatky

Pozorovacie podmienky majú byť podľa astronómov priaznivé, sledovanie totiž nebude rušiť Mesiac, lebo zapadne ešte pred polnocou. Maximum roja sa očakáva v piatok 14. decembra popoludní o 13.30 nášho času. Zvýšenú aktivitu môžete okrem noci zo štvrtka na piatok, sledovať aj nasledujúcu noc, teda  z piatka na sobotu.

Aktivita roja je zrejmá od piatku 7. decembra, keď Zem začala prechádzať prúdom meteoroidov. V priebehu dní postupne pozvoľne stúpa. Posledné meteory možno zaznamenať ešte 17. decembra.

Pri meteorickom roji prúd častíc medziplanetárneho prachu (meteoroidov) križuje zemskú dráhu. Častice sa pri prelete atmosférou trú o molekuly vzduchu, postupne sa vyparujú a vytvárajú za sebou žiariacu stopu. Vzniknuté záblesky sa nazývajú meteory, vžilo sa pre ne tiež označenie "padajúce hviezdy". Očakávaná najvyššia hodinová frekvencia je až 120 meteorov.

K pozorovaniu astronómovia odporúčajú výber miesta čo najmenej rušeného stromami či domami a čo najďalej od svetelného znečistenia z miest. Vzhľadom na možné inverzie je podľa nich vhodné sledovať roj v horách. Meteory padajú náhodne po celej oblohe. Naozaj ideálne podmienky pre sledovanie budú mať Geminidy podľa astronómov až v decembri 2020.